Americký Senát dnes väčšinou 68 ku 29 hlasom schválil návrh rozpočtu financovania vlády vo výške takmer 1,7 bilióna dolárov. Kým ho bude môcť podpísať prezident Joe Biden, musí ho schváliť aj Snemovňa reprezentantov. Zákon o viac ako 4000 stranách počíta s rekordným financovaním obrany, podporou pre Ukrajinu brániacu sa ruskej invázii i riešením dopadov prírodných katastrof, píšu americké médiá.
Zákonodarcovia musia obrovský investičný balík schváliť do polnoci z piatka na sobotu, inak by niektoré federálne úrady museli prerušiť svoje operácie. Plán verejných výdavkov zahŕňa 858 miliárd dolárov pre obranu a 772,5 miliardy dolárov pre iné národné výdavky, napríklad posilnenie kapacít pre zvládanie prírodných katastrof, uvádza web stanice CNN.
"Toto je jeden z najvýznamnejších alokačných balíkov, ktorý sme v posledných rokoch vytvorili. Pomôže širokému spektru ľudí," povedal šéf demokratickej senátnej väčšiny Chuck Schumer.
Zákon počíta s ďalšou vojenskou, ekonomickou i humanitárnou pomocou pre Ukrajinu a pre partnerov USA v Severoatlantickej aliancii vo výške 45 miliárd dolárov, čo je viac, ako žiadal Biden.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal v stredu v prejave pred americkým Kongresom, že vydané americké peniaze "nie sú charita". "Je to investícia do globálnej bezpečnosti a demokracie, s ktorou zaobchádzame tým najzodpovednejším spôsobom," vyhlásil.
Mnohí republikánski zákonodarcovia kritizovali, že rozpočet je schvaľovaný v prílišnom zhone; radoví kongresmani mali iba dva dni na to, aby dokument o štyroch tisícoch stranách prešli, kým o ňom mali hlasovať.