Nemecký dovozca plynu Uniper uzavrel rámcovú zmluvu s nemeckou vládou, ktorá má firmu stabilizovať. Podnik to uviedol vo svojom dnešnom oznámení. Akcionárov už skôr vyzval, aby zoštátneniu firmy nebránili, inak hrozí, že o svoju investíciu do podniku prídu úplne. Uniper by bol totiž potom nútený vyhlásiť bankrot. Informovala o tom agentúra Reuters. Nemeckú vládu bude záchrana Uniperu zrejme stáť viac ako 50 miliárd eur.
Spoločnosť sa pre zastavené dodávky plynu z Ruska a výrazné zvýšenie ceny tejto suroviny dostala do existenčných ťažkostí. Časť Uniperu spoluvlastní fínska spoločnosť Fortum, ktorá dnes oznámila, že súhlasí s predajom akcií nemeckému štátu. Na poludnie sa koná mimoriadne valné zhromaždenie, kde sa bude o plánovanej záchrane Uniperu hlasovať.
Rámcová dohoda spresňuje opatrenia, na ktorých sa 21. septembra dohodla vláda, Uniper a Fortum s cieľom Uniper stabilizovať. Zmluva tvorí základ pre štátnu stabilizáciu Uniperu formou posilnenia kapitálu o osem miliárd eur a vytvorením základného imania vo výške 25 miliárd eur.
Spoločnosť Fortum dnes uviedla, že predá svoje akcie Uniperu Nemecku za pol miliardy eur. Nemecká vláda koncom septembra súhlasila s prevzatím časti Uniperu, ktorá patrila spoločnosti Fortum.
Uniper dnes tiež oznámil, že sa nehodlá zbavovať svojich vodných a jadrových aktivít vo Švédsku. Firma drží podiely v troch funkčných švédskych elektrárňach, a to so spoluvlastníkmi vrátane firiem Fortum a Vattenfall. Vlastní tam aj 1,58 gigawattu vodnej kapacity. Väčšinový akcionár Fortum ale má právo urobiť prvotnú ponuku do konca roka 2026, ak Uniper zmení názor.
Uniper a berlínska vláda teraz čakajú na rozhodnutie Európskej komisie, či je záchrana podniku nemeckou vládou v súlade s pravidlami Európskej únie. Rozhodnutie má padnúť v najbližších dňoch. Podľa agentúry Reuters sa očakáva, že Európska komisia zámer schváli, ale stanoví si podmienky.