Prvé kolo rokovaní o celosvetovej dohode o plastoch sa skončilo dohodou o ukončení znečistenia plastmi, ale krajiny sú rozdelené v názore na to, či by ciele a úsilie mali byť globálne a povinné, alebo dobrovoľné a riadené jednotlivými štátmi. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Viac ako 2000 delegátov zo 160 krajín sveta sa stretlo v Uruguaji na prvom z piatich plánovaných zasadnutí Medzivládneho rokovacieho výboru. Cieľom rokovaní je vytvoriť prvú právne záväznú dohodu o znečistení plastmi do konca roka 2024.
Vysoké klimatické ambície
Rokovania postavili proti sebe vysoko ambicióznu koalíciu zahŕňajúcu členov Európskej únie a krajiny, vrátane Spojených štátov a Saudskej Arábie, v ktorých sa nachádzajú najväčšie petrochemické firmy a výrobcovia plastov.
Členovia Organizácie Spojených národov sa v marci dohodli na vytvorení zmluvy, ktorá má riešiť problém plastového odpadu. Líšia sa však v zásadných otázkach, vrátane toho, či obmedziť výrobu plastov, postupne vyraďovať určité typy umelých látok a harmonizovať globálne pravidlá. Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že plasty sú len fosílne palivá v inej podobe. Vyzval štáty na obmedzenie znečistenia a výroby.
Súčasťou koalície s vysokými ambíciami je viac ako 40 krajín, vrátane Európskej únie, Švajčiarska, hostiteľskej Uruguaja a Ghany. Tieto krajiny chcú, aby zmluva bola založená na povinných globálnych opatreniach vrátane obmedzenia výroby. "Bez spoločného medzinárodného regulačného rámca nebudeme schopní riešiť globálny a zvyšujúci sa problém znečistenia plastom," uviedlo Švajčiarsko vo svojom stanovisku.
Tento prístup je v rozpore s prístupom krajín ako USA a Saudská Arábia, ktoré presadzujú, aby si záväzky stanovovali jednotlivé krajiny samostatne. Washington uviedol, že chce, aby sa pakt podobal štruktúre parížskej dohody o klíme, v ktorej si krajiny samy stanovujú ciele a akčné plány pre emisie skleníkových plynov. Saudská Arábia potom chce zmluvu zameranú na plastové odpadky, ktorá bude postavená "na prístupe zdola nahor a bude vychádzať z podmienok jednotlivých krajín". Podľa kritikov by takýto prístup globálnu dohodu oslabil.
Plast je dennou realitou
Zástupcovia priemyslu na rokovaní vyzdvihovali zásadnú úlohu plastov v každodennom živote. Podľa nich by sa zmluva mala zamerať skôr na boj s plastovým odpadom ako na opatrenia obmedzujúce výrobu plastov. "Dúfame, že nakoniec výbor dôjde k rovnakému záveru ako my, a to, že zvýšenie recyklácie ponúka najlepšie riešenie pre zníženie plastového odpadu," uviedol prezident a generálny riaditeľ Zväzu priemyslu plastov Matt Seaholm.
Ekologická skupina Greenpeace uviedla, že bez silnej zmluvy by sa produkcia plastov mohla v najbližších desiatich až 15 rokoch zdvojnásobiť a do roku 2050 strojnásobiť.
Aj keď sa niektoré krajiny rozchádzajú v názore na to, aký prístup by mala zmluva zaujať, niektorí pozorovatelia uviedli, že sa zdá, že rastie zhoda na tom, že znečistenie plastmi nie je len o tom, že odpad končí v oceáne.
"Plasty už nie sú vnímané len ako problém odpadkov v moriach. Ľudia diskutujú o plastoch ako o materiáli vyrobenom z chemikálií, "uviedol poradca Medzinárodnej siete pre elimináciu znečisťujúcich látok Vito Buonsante.