Európu by mohla v decembri zasiahnuť výraznejšia studená vlna, ktorá by negatívne ovplyvnila hospodárenie s plynom. V novom výhľade pred tým varuje Európske stredisko pre strednodobú predpoveď počasia ECMWF.
Vedci z Copernicus Climate Change Service však upokojujú, že teploty sa počas vrcholu vykurovacej sezóny budú naopak pohybovať nad štandardom.
Pravdepodobnosť väčšej studenej vlny v decembri v Európe je podľa služby Copernicus Climate Change Service C3S spadajúcej pod Európske stredisko pre strednodobú predpoveď počasia vyššia, ale predpovede zatiaľ nie sú úplne presné. Trhy s energiami tradične dôkladne sledujú až novembrovú predikciu strediska, ktorá pokrýva aj druhú polovicu zimy.
„Opúšťame teplé leto a vieme, že zimy sa stávajú miernejšími. Ale predpoveď, ktorú dnes (v piatok) publikujeme, ukazuje, že pravdepodobnosť príchodu studenej vlny pred Vianocami je tento rok vyššia ako obvykle,“ povedal Carlo Buontempo, riaditeľ C3S.
ECMWF prostredníctvom superpočítačov zhromažďuje dáta z národných meteorologických služieb a vydáva kĺzavé trojmesačné predpovede. Výhľad na počasie v druhej polovici zimy vo februári a marci teda zatiaľ nie je k dispozícii.
Prípadná studená vlna v decembri by bola spojená s vysokým tlakom, ktorý prinesie studený východný vietor a pokles teplôt v Európe.
Buontempo uviedol, že európske vlády by si mali vziať čo možno najviac z dát, ktoré sú k dispozícii, a to nielen preto, aby sa pripravili na možný studený front, ale aj aby dokázali predvídať príchod obdobia s nedostatkom vetra a zrážok, ktorý môže ovplyvniť produkciu obnoviteľnej energie.
Vedci upokojujú
Podľa vedcov zo služby Copernicus Climate Change Service, ktorí vo štvrtok aktualizovali svoj sezónny výhľad, však budú teploty počas vrcholu vykurovacej sezóny medzi decembrom a februárom pravdepodobne výrazne nad normálom.
Európania a obyvatelia východného pobrežia USA sa podľa nich túto zimu s väčšou pravdepodobnosťou stretnú s miernymi teplotami ako s hlbokými mrazmi. To môže zmierniť prípadné obmedzenia v oblasti vykurovacích palív v čase, keď náklady na energie prudko rastú, napísala agentúra Bloomberg.
Abnormálne vysoké teploty by potom podľa vedcov mohli znížiť dopyt po zemnom plyne, ktorého cenu vyhnala ruská agresia na Ukrajine do rekordných výšok.
Vedci z organizácie Copernicus tiež uviedli, že vo Veľkej Británii, na väčšine pobrežia Stredozemného mora a v niektorých častiach strednej Európy, budú teploty zrejme výrazne nadpriemerné. Zvyšok kontinentu má podľa nich až päťdesiatpercentnú šancu, že výrazne prekročia historické priemery.
Odborníci sa v názoroch rozchádzajú
Copernicus zhromažďuje údaje od vedcov z Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska či USA. Na predpovede využíva najmä výsledky meraní zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc.
Napriek tomu nie je výhľad na miernu zimu medzi meteorológmi úplne univerzálny. Komerčná americká meteorologická spoločnosť Commodity Weather Group sa domnieva, že európska zima bude pravdepodobne chladnejšia ako minuloročná a o niečo chladnejšia ako desaťročný priemer.
Meteorológ William Henneberg pre Bloomberg uviedol, že tohtoročná zima bude mať podľa výpočtu Commodity Weather hodnotu 2 330 dní, zatiaľ čo vlani to bolo 2 085 dní. Desaťročný priemer je 2 233 dní. "Európska zima bude pravdepodobne nestála, vyznačujúca sa striedaním chladných a miernych období," dodal k zverejneným číslam.
Kontinent sa však aj bez ohľadu na rady meteorológov predháňa v hľadaní náhrad za stále sa stenčujúce dodávky zemného plynu z Ruska. Ceny plynu sú viac ako štyrikrát vyššie, než je pre toto ročné obdobie obvyklé. Nemecko varuje pred výpadkami prúdu a prídelmi, a Veľká Británia má najmenšiu rezervu záložných zdrojov energie za posledných sedem rokov, píše Bloomberg.
Katja Yafimava, vedúca výskumná pracovníčka Oxfordského inštitútu pre energetické štúdiá, však dodala, že výpadky prúdu a uzavretie priemyslu nemožno vylúčiť.