Toaletný papier je ďalším tovarom, ktorý čelí vyšším nákladom v súvislosti s dopadmi invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Zákaz vývozu ruskej brezy, ktorej drevo pozostáva z krátkych vlákien, vďaka ktorým sú hygienické výrobky mäkšie, vyvolal boj o buničinu, hlavnú zložku pri výrobe toaletného papiera.
Vplyv rozhodnutia je už poznať po celom svete, a to v podobe tenších a drahších úloh papiera, uviedla agentúra Bloomberg. Je to ďalšia kríza, ktorá zasiahla dodávky toaletného papiera, časté obete rôznych výpadkov v dodávateľskom reťazci, ktoré postihli trhy s komoditami od začiatku pandémie.
Jeho nedostatok v roku 2020, keď sa ľudia čeliaci neobvyklím obmedzeniam pohybu v panike vrhli na toaletný papier a ďalší tovar pre domácnosť, bol jedným z prvých varovných signálov rozsiahlych problémov, ktorým bude ekonomika čeliť. Následné omeškania pri nakladaní kontajnerových lodí v prístavoch narušili globálne dodávky drevných vlákien na výrobu papiera.
Odveta za sankcie
Rusko v marci zakázalo vývoz brezového dreva v odvete za sankcie, ktoré Spojené štáty a Európska únia zaviedli po invázii ruských vojsk na Ukrajinu. V dôsledku toho priemysel očakáva, že z trhu zmizne 800-tisíc až 1,2 milióna ton buničiny.
Jej ceny sa tento rok zvýšili už asi o 45 percent, pretože náklady na energeticky náročný proces čistenia drevnej štiepky na celulózovú kašu prudko vzrástli. Teraz, keď najväčší výrobcovia v Európe začínajú pociťovať nedostatok dodávok, výrobcovia papiera ešte viac musia bojovať, aby si zabezpečili surovinu.
Podľa údajov štatistického úradu Eurostat sú najväčšími výrobcami buničiny v Európe Švédsko a Fínsko. Zhruba desať percent dodávok dreva z Fínska predtým pochádzalo z Ruska. Iné stromy na severnej pologuli sú vhodnejšie na výrobu papiera, ktorý je odolný proti roztrhnutiu a používa sa napríklad pre škatule z vlnitej lepenky.
Nedostatok dreva z Ruska ešte zhoršuje niekoľko neplánovaných odstávok papierní, ktoré tiež obmedzujú celosvetové dodávky buničiny. Začiatkom roka štrajk robotníkov vo Fínsku zastavil výrobu na viac ako tri mesiace.
Sucho v Španielsku potom prinútilo výrobcu Ence Energía y Celulosa SA uzavrieť od júla závod v meste Pontevedra. Brazílska spoločnosť Suzano kvôli modernizácii zastavuje vo štvrtom štvrťroku takmer na 60 dní jednu linku na výrobu buničiny vo svojej fabrike v Aracruze. Trh tento rok do septembra prišiel o viac ako 1,4 milióna ton buničiny.
Napätý trh
Trh s celulózou zrejme zostane napätý do druhej polovice budúceho roka, uvádza analytik spoločnosti Santander Rafael Barcellos. Očakáva, že ceny sa začnú postupne znižovať v budúcom roku, keď začnú vyrábať závody, ktoré sú teraz vo výstavbe v Čile a v Uruguaji.
Odberatelia buničiny v Európe sú teraz znepokojení a hľadajú dodávateľov v iných častiach sveta. Podľa Leonarda Grimaldiho, ktorý má na starosti predaj buničiny v brazílskej spoločnosti Suzano, dopyt od zákazníkov je obrovský. Suzano je najväčším svetovým producentom buničiny.
Fínsky výrobca papiera a obalov Stora Enso uvádza, že bol pre slabnúce dodávky z Ruska nútený zmeniť výrobný postup a používa buničinu z dlhých vlákien. Tento druh buničiny je pevnejší, ale na úkor mäkkosti. Tiež je drahší.
V dôsledku rastúcich nákladov na buničinu a energiu sa výrobcom papiera znižujú ziskové marže. Energetická kríza v Európe vyvolaná obmedzením dodávok zemného plynu z Ruska prinútila firmy znížiť výrobu.
Výrobca toaletného papiera Metsa Tissue varoval, že je možné ďalšie obmedzovanie výroby. Švédska spoločnosť Essity uviedla, že zvýši ceny a zavádza príplatky za energie.