Britská predsedníčka vlády Liz Trussová dnes v rozhovore so stanicou BBC opäť zdôraznila, že si stojí za svojím ekonomickým plánom, ktorý okrem opozície kritizuje aj časť ekonómov. Uviedla však, že pre svoje plány mala "lepšie pripraviť pôdu".
Britská vláda vyvolala zmätok na finančných trhoch po tom, ako minister financií Kyseline Kwarteng 23. septembra oznámil plán zníženia daní výhodný predovšetkým pre bohatých bez toho, aby prišiel s odhadom dopadu na štátne financie, napísala agentúra Reuters. Podľa BBC ide o najväčšie zníženie daní v Británii za 50 rokov.
Hovorí o celosvetovom probléme
"Chápem, aké obavy ľudia majú, že je to pre nich náročné...ale toto je svetový problém. Máme tú vojnu na Ukrajine, vyrovnávame sa s dopadmi koronavírusovej pandémie," povedala dnes Trussová.
Moderátorka BBC pri dnešnom rozhovore premiérke ukázala graf vývoja výpožičných nákladov britskej vlády, ktoré sa po oznámení plánov zvýšili a teraz kolíšu na hodnotách o 25 až 30 percent vyšších ako pred oznámením. Trussová uviedla, že si za balíkom opatrení stojí, a že vláda "urobila správne rozhodnutie, že si viac požičala na túto zimu". "Požičiavame si ako druhí najmenej spomedzi krajín skupiny G7," dodala premiérka.
Konzervatívna vláda chce pôžičkami financovať práve daňové škrty a obmedzenia nárastu cien energií. Podľa Inštitútu pre fiškálne štúdie citovaného BBC vládne pôžičky za tento rok stúpnu na 190 miliárd libier.
Bývalý guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney vo štvrtok vládu Trussovej obvinil, že podkopáva snahu národných ekonomických inštitúcií, a vyhlásil, že za pokles libry aj britských štátnych dlhopisov môžu jej fiškálne plány. Britská centrálna banka minulý týždeň musela zasiahnuť nákupom štátnych dlhopisov, aby stabilizovala trhy.
Kritici vidia podporu tých najbohatších
Kritikou nešetrí ani britská labouristická opozícia. Jej líder Keir Starmer v utorok na straníckom zjazde povedal, že "vláda stratila kontrolu nad hospodárstvom krajiny", a že jej kroky "prospejú len jednému percentu najbohatších".
Podľa prieskumu spoločnosti YouGov z minulého týždňa má teraz Labouristická strana pred konzervatívcami náskok 33 percentuálnych bodov, čo je najviac od konca 90. rokov minulého storočia. Najbližšie riadne parlamentné voľby by sa v Británii mali konať v roku 2024.
Pokles konzervatívcov potvrdzuje aj dnes zverejnený prieskum spoločnosti Opinium, ktorý dáva labouristom náskok 19 percentuálnych bodov. Zaznemnáva tiež pokles popularity premiérky Trussovej. S tým, ako vykonáva svoju funkciu, je spokojných 18 percent Britov a 55 percent spokojných nie je.
"Liz Trussovej sa podarilo dosiahnuť mizerné osobné hodnotenie v priebehu niekoľkých týždňov po nástupe do úradu a v priebehu niekoľkých dní po oznámení prvej väčšej iniciatívy," poznamenal James Crouh z inštitútu Stanovisko. Pripomenul, že tak nízku popularitu dosiahli jej predchodcovia Boris Johnson a Theresa Mayová až na konci svojej vlády.
Trussová 5. októbra vystúpi na výročnej konferencii Konzervatívnej strany, ktorá sa začína dnes v Birminghame a kde sa bude svojich spolustraníkov snažiť presvedčiť, že jej politika vedie správnou cestou, uvádza BBC.