Akcie v Spojených štátoch dnes po nejednoznačnej seancii spevnili, väčšinu dňa síce strávili v zisku, ale neskôr sa na niekoľko okamihov ocitli aj v strate. Nakoniec podľa analytikov rozhodol názor, že inflácia v Spojených štátoch sa vyvíja zhruba v súlade s očakávaniami, a že teda nie je potrebné očakávať razantnú zmenu postoja americkej centrálnej banky. Na devízových trhoch mierne oslabil dolár.
Dow Jonesov index, v ktorom sú zahrnuté akcie tridsiatich firiem považovaných za chrbticu americkej ekonomiky, spevnil o 0,10 percenta na 31 135,09 bodu. Širší index S & P 500 pridal 0,34 percenta a deň uzavrel na hodnote 3946,01 bodu. Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, si pripísal 0,74 percenta na 11 719,68 bodu.
V utorok akciové indexy oslabili najviac za viac ako dva roky, čím reagovali na vývoj inflácie. Tá síce v USA za august klesla, bola však vyššia, ako očakávali analytici. Na trhu sa tak začali šíriť obavy, že Fed bude musieť základné úroky zvýšiť viac, ako sa trh domnieval.
Ďalšia štatistika však dnes ukázala, že inflácia výrobných cien ďalej klesá. To síce pomohlo trh upokojiť, na výraznejšie zotavenie z prudkých utorkových prepadov to však nestačilo. Investori naďalej počítajú s tým, že Fed na budúci týždeň základnú sadzbu zvýši o 0,75 percentuálneho bodu do pásma 3,00 až 3,25 percenta. Po dnešku ale podľa ukazovateľa FedWatch burzy CME existuje 22-percentná až 28-percentná pravdepodobnosť, že Fed na budúci týždeň základný úrok zvýši o celý percentuálny bod.
"Po tom včerajšom výprasku si trh dnes líže rany," povedal hlavný analytik spoločnosti Carson Group Ryan Detrick. "Bol to pokojný deň, a to je celkom vítané znamenie," citovala ho agentúra Reuters.
Na devízových trhoch mierne oslabil dolár, prudko nahor sa ale vydal japonský len. Japonská centrálna banka a ministerstvo financií sa podľa médií začali podrobnejšie zaujímať o kurz jenu, ktorý za posledný rok stratil k doláru skoro 30 percent hodnoty. Špekuluje sa tak, že centrálna banka by mohla zvažovať intervenciu na obranu svojej meny.
Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, okolo 22:30 stredoeurópskeho letného času vykazoval pokles o viac ako 0,1 percenta na 109,67 bodu. Dolár k jenu strácal takmer 1,1 percenta na 143,15 jenu, euro k doláru potom viac ako 0,1 percenta pridávalo a pohybovalo sa v blízkosti 0,9978 USD. Slabšie ako dolár je euro s niekoľkými výkyvmi od augusta.