Časť klientov ruskej spoločnosti Rusal nakupuje od tejto firmy výrobky z hliníka so zľavou. S odvolaním sa za svoje zdroje to dnes uviedla agentúra Reuters. Zákazníci sa tak istia pre prípad, že riziko zavedenia sankcií zníži dopyt.
Akcie spoločnosti Rusal sa obchodujú na burze v Hongkongu a firma je najväčším svetovým producentom hliníka mimo Číny. Na hliník z Ruska sa priamo nevzťahujú sankcie, ktoré západné štáty uvalili na Rusko za jeho februárovú inváziu na Ukrajinu.
Európska únia, Spojené štáty či Británia však sankcie voči Rusku od februára niekoľkokrát rozšírili, často bez toho, aby to dostatočne oznámili. Z toho pramenia obavy, že prípadné ďalšie sprísnenie sankcií by mohlo obchod s ruským hliníkom skomplikovať, uvádzajú zdroje.
"Teraz je (na ruský hliník) zľava 100 až 150 dolárov na tonu," povedal agentúre Reuters jeden z európskych obchodníkov na okraj konferencie o hliníku v Barcelone. Ceny na produkty Rusalu sa odvíjajú od prevládajúcej situácie na trhu a od celkových podmienok ku každej zmluve. Neodvíja sa to od pôvodu hliníka, oznámila firma.
"Naši zákazníci od nás ďalej nakupujú tovar za štandardných trhových podmienok. Uvedomujú si úlohu, akú náš kov hrá v regionálnej rovnováhe," doplnil ruský podnik.
Ceny hliníka na Londýnskej burze kovov od začiatku roka klesli zhruba o 20 percent a teraz sa pohybujú okolo 2260 dolárov za tonu.
Niektorí odberatelia sa rozhodli ruský hliník nekupovať a snažia sa zabezpečiť si tento kov inde. Spoločnosť Novelis, ktorá patrí k najväčším odberateľom hliníka na svete, nemieni v budúcom roku odoberať ruský hliník pre svoje fabriky v Európe. Podobne súčasť skupiny Norsk Hydro vylúči ruský kov z nákupov hliníka plánovaných na budúci rok.
Dovoz ruského hliníka do Európskej únie od marca do júna vzrástol o 13 percent. Európski výrobcovia totiž zápasili s prudkým rastom cien energií, zatiaľ čo Rusal ťaží z relatívne lacnej energie z vodných elektrární.