Poslanci Európskeho parlamentu dnes podporili zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov na výrobe energie v Európskej únií na 45 percent do roku 2030. Zákonodarcovia odhlasovali tiež prísnejšie ciele za energetickú účinnosť, keď chcú znížiť konečnú spotrebu energie o 40 percent oproti projekciám z roku 2007.
Zástupcovia Európskeho úparlamentu teraz môžu začať o konečnej podobe noriem rokovať s českým predsedníctvom Rady Európskej únie, ktoré zastupuje členské štáty. Tie sa už koncom júna zhodli na nižších cieľových hodnotách.
Návrhy sú súčasťou súboru noriem, s ktorou pred rokom prišla Európska komisia v snahe docieliť do konca desaťročia zníženie emisií skleníkových plynov v krajinách Európskej únie najmenej o 55 percent oproti hodnotám z roku 1990. Do bezprecedentného klimatického balíka patrí aj reforma emisného trhu či obmedzenie predaja áut so spaľovacími motormi, o ktorých s poslancami rovnako rokuje české predsedníctvo.
"Iba rozšírenie obnoviteľných zdrojov energie znamená skutočnú nezávislosť," vyhlásil v narážke na zámer Európskej únie zbaviť sa energetickej závislosti od Ruska spravodajca smernice o obnoviteľných zdrojoch Markus Pieper z najpočetnejšej ľudovej skupiny v Európskom parlamente.
Poslanci prijali návrh týkajúci sa obnoviteľných zdrojov 418 hlasmi, proti ich bolo 109 a 111 sa hlasovania zdržalo. Zákonodarcovia nesúhlasiaci so zvýšením cieľov väčšinou podotýkali, že v súčasnej energetickej kríze musí Európska únia svoje klimatické ambície naopak znížiť a myslieť na zabezpečenie dostatku zdrojov energie vrátane tých fosílnych.
Členské štáty v júni odhlasovali, že Európska únia má zo solárnych, veterných a ďalších klimaticky šetrných zdrojov na konci desaťročia vyrábať 40 percent spotrebovanej energie. Doteraz platný únijný záväzok je 32 percent. Komisia, ktorá má v Európskej únií zákonodarnú iniciatívu, najprv vlani navrhla 40 percent, tento rok však cieľ v reakcii na energetickú krízu súvisiacu s ruskou inváziou na Ukrajinu zvýšila na 45 percent.