Americká a švajčiarska vláda dnes oznámili, že prevedú 3,5 miliardy dolárov zmrazených afganskej centrálnej banke do fondu určeného pre pomoc Afgancom ohrozeným hladom. Vládnuce radikálne hnutie Taliban nebude podľa informácie agentúry AP súčasťou tohto mechanizmu. Konto Afganského fondu bude v Banke pre medzinárodné vyrovnanie, ktorá sídli v Bazileji.
Taliban nastúpil v Afganistane opätovne k moci vlani v auguste a rezervy afganskej centrálnej banky uložené v cudzine boli následne zmrazené, a to najmä v USA.
Zmrazených je sedem miliárd
Podľa AP mala vo februári afganská centrálna banka zmrazených sedem miliárd dolárov. Americké ministerstvá financií a zahraničia dnes v spoločnom vyhlásení uviedli, že teraz musí banka preukázať, že má "odbornosť, schopnosti a nezávislosť, aby mohla zodpovedne plniť povinnosti centrálnej banky". "Boli prijaté masívne záruky, aby sa predišlo zneužitiu peňazí na nezákonné aktivity," uvádza sa vo vyhlásení amerických ministerstiev.
Zahraniční darcovia pozastavili po nástupe Talibanu pomoc Afganistanu. Americký prezident Joe Biden vo februári vydal príkaz uvoľniť 3,5 miliardy dolárov zo zmrazených peňazí do fondu, z ktorého budú peniaze poskytnuté humanitárnym skupinám pracujúcim v Afganistane.
Zvyšných 3,5 miliardy dolárov má zostať v USA a budú použité na odškodnenie amerických obetí terorizmu, ktorí sa peňazí domáhajú prostredníctvom súdov. Ide väčšinou o rodiny obetí teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001.
"Afganský fond pomôže zmierniť ekonomické ťažkosti Afganistanu a zároveň ochráni 3,5 miliardy dolárov z afganskej centrálnej banky, ktoré budú využité v prospech Afgancov," uviedol námestník ministerky financií Wally Adeyemo. Dlhodobé ekonomické problémy Afganistanu pripísal Talibanu, jeho represiám a zlému riadeniu ekonomiky. Preto bolo vrátenie zmrazených peňazí podľa námestníka neobhajiteľné.
Humanitárna kríza sa vyostruje
Organizácia Human Rights Watch v auguste oznámila, že humanitárnu krízu v Afganistane nemožno vyriešiť, kým vláda USA a vlády ďalších štátov nezmiernia reštrikcie uvalené na afganský bankový sektor.
Odhaduje sa, že takmer polovica Afgancov - až 19 miliónov ľudí - nemá pre obdobie od júla do novembra istotu, že budú mať dostatok jedla. Krízu čelia podľa Svetového potravinového programu (WFP) všetky provincie.
Námestníčka amerického ministra zahraničia Wendy Shermanová povedala, že príčinou humanitárnej a ekonomickej krízy, ktorej čelia Afganci, sú "desaťročia vojen, sucho, covid-19 a korupcia". "USA a ich partneri dnes urobili významný krok, ktorý zabezpečí dodatočné zdroje, ktoré pomôžu zmierniť utrpenie a zlepšiť ekonomickú stabilitu Afgancov, pričom zodpovednosť stále leží na Talibane," povedala Shermanová.