Rusko zvažuje, že v tomto roku nakúpi čínske jüany a meny ďalších krajín považovaných za spriatelené celkovo za 70 miliárd USD, aby spomalilo prudký rast kurzu rubľa.
Potom plánuje prejsť k dlhodobejšej stratégii predaja nakúpenej čínskej meny kvôli financovaniu investícií. S odvolaním sa na svoje zdroje to dnes uviedla agentúra Bloomberg.
Kremeľ teraz prehodnocuje stratégiu kvôli sankciám uvaleným západnými krajinami po invázii na Ukrajinu. Návrh patrí k viacerým opatreniam, ktoré by znamenali faktické odmietnutie viac ako desaťročnej hospodárskej politiky Kremľa a podľa informovaných zdrojov získal prvú podporu na osobitnom strategickom plánovacom stretnutí popredných predstaviteľov vlády a centrálnej banky 30. augusta.
Západné krajiny zmrazili Kremľu po invázii prístup zhruba k polovici z 640 miliárd USD devízových rezerv. Kremeľ je tak bez prístupu k peniazom, ktoré roky šetril na horšie časy.
"V novej situácii je hromadenie likvidných devízových rezerv pre budúce krízy mimoriadne ťažké a neúčelné," uvádza sa podľa agentúry Bloomberg v návrhu pripravenom na rokovanie zástupcov vlády a centrálnej banky. Kremeľ roky obmedzoval výdavky a ukladal doláre, eurá a ďalšie zahraničné meny, aby mal vankúš na ochranu ekonomiky pred výkyvmi cien ropy.
"Zmrazenie 300 miliárd dolárov Rusku nijako nepomohlo, naopak sa stalo slabinou a symbolom premárnených príležitostí," píše sa v návrhu. Podľa Bloombergu je toto vyjadrenie jedným zo vzácnych oficiálnych priznaní dopadu sankcií.
Dokument uvádza, že aj nákup mien spriatelených krajín je problematický. Predaj nakúpených jüanov si vyžaduje samostatnú dohodu s čínskou vládou, zatiaľ čo ďalšie meny, ako je arabský dirham, sú spojené s vysokými politickými rizikami. Vlády totiž môžu zmeniť politiku, s tureckou lírou je napríklad spojené značné riziko devalvácie.
Pred vojnou Rusko v rámci svojej diverzifikačnej kampane zvyšovalo jüanové investície a stalo sa jedným z najväčších držiteľov rezerv v čínskej mene na svete. Centrálna banka prestala po uvalení sankcií zverejňovať informácie o devízovom členení rezerv.
K 1. januáru mal jüan na celkových rezervách podiel 17,1 percenta, čo by predstavovalo viac ako 100 miliárd USD. Podľa dokumentu by centrálna banka mala vlastniť jüanov za 180 miliárd USD.