Ľuďom v Nemecku od októbra zdražie zemný plyn zhruba o 2,4 centu za kilowatthodinu, čo môže u domácností predstavovať ročne aj stovky eur. Dôvodom je nový poplatok na ochranu kľúčových dovozcov plynu, ktorého výšku dnes oznámila spoločnosť Trading Hub Europe.
Tá má na starosti nemeckú oblasť trhu s plynom. Poplatok má uchrániť dodávateľov plynu, ktorí teraz pre neistotu dodávok ruského plynu nesú dodatočné náklady za alternatívne zdroje tejto dôležitej energetickej suroviny.
Dodávatelia plynu sa zaviazali, že budú dodávať objednanú surovinu svojim odberateľom. Pre zaistenie dodávok však musia vykrývať chýbajúci ruský plyn nákupom z iných zdrojov za výrazne vyššie ceny. Doteraz tieto dodatočné náklady niesli dodávateľské spoločnosti, čo vedie k ich stratám aj k ohrozeniu ich existencie.
Nemecká vláda preto v súlade so zákonom o energetickej bezpečnosti nariadila poplatok na zabezpečenie plynu, ktorý bude platný od 1. októbra.
Výška poplatku 2,419 centa za kilowatthodinu, teda 24,19 eura za megawatthodinu, bola síce zverejnená už dnes, napriek tomu ale nemusí byť konečná. Ministerstvo financií uviedlo, že poplatok môže byť upravený každé tri mesiace. Ak by Rusko naplno obnovilo dodávky plynu, ktoré sú teraz v súvislosti s vojnou na Ukrajine a vzájomným sporom s Moskvou utlmené, môže byť poplatok znížený na nulu.
Prenesením poplatku na zákazníkov chce Nemecko uchrániť nielen dodávateľov pred konkurzom, ale aj svoj rozpočet. Ak by totiž dodatočné náklady dodávateľom hradila krajina zo štátnej kasy, znamenalo by to pre rozpočet značnú záťaž. Nemecké médiá tiež poukazujú na to, že nemecká vláda poplatkom dáva najavo, že šetriť plynom sa ľuďom finančne oplatí.