Irán tento týždeň uskutočnil prvú oficiálnu objednávku na dovoz s využitím kryptomeny. Informovala o tom dnes agentúra Tasním, ktorá sa považuje za blízku iránskym revolučným gardám. Agentúra nespresnila, o akú kryptomenu išlo.
Islamská republika by tak mohla obísť americké sankcie, ktoré ochromili jej ekonomiku, uviedla agentúra Reuters. Spojené štáty uvalili na Irán takmer úplné hospodárske embargo, ktoré zahŕňa aj zákaz všetkých dovozov.
Objednávka v hodnote necelých desať miliónov eur bola prvým krokom k tomu, aby krajina mohla obchodovať prostredníctvom digitálnych aktív, ktoré obchádzajú globálny finančný systém ovládaný dolárom.
Mohla by tak obchodovať s ďalšími krajinami podobne obmedzenými americkými sankciami, ako je napríklad Rusko.
"Do konca septembra bude používanie kryptomien a šikovných kontraktov široko využívané v zahraničnom obchode s vybranými krajinami," uviedol na twitteri úradník z iránskeho ministerstva priemyslu, ťažby a obchodu.
Podľa jednej štúdie sa vlani 4,5 percenta všetkej ťažby bitcoinov uskutočnilo v Iráne, k čomu čiastočne prispela aj lacná elektrina v tejto krajine. Ťažba kryptomien by mohla Iránu pomôcť zarobiť stovky miliónov dolárov, ktoré možno použiť na nákup dovozu a zmierniť dopady sankcií. Kurzy kryptomien, ako je bitcoin či ethereum, silne kolíšu a pre platby nenašli širokú podporu.
Európska únia v pondelok uviedla, že predložila konečný text na obnovu iránskej jadrovej dohody z roku 2015. Vo Viedni sa predtým štyri dni konali nepriame rokovania medzi americkými a iránskymi predstaviteľmi.
Na základe dohody z roku 2015 Irán obmedzil svoj jadrový program výmenou za úľavu od sankcií Spojených štátov, Európskej únie a OSN. Bývalý americký prezident Donald Trump ale v roku 2018 od jadrovej dohody odstúpil a obnovil tvrdé americké sankcie. To Teherán prinútilo k tomu, že zhruba o rok neskôr začal jadrové limity dohody porušovať.