Medzinárodná ratingová agentúra Moody‘s Investors Service znížila výhľad Českej republiky zo stabilného na negatívny kvôli možnému narušeniu dodávok ruského plynu.
To by mohlo viesť k prideľovaniu plynu, uvrhnúť ekonomiku krajiny do hlbokej recesie s negatívnymi dôsledkami pre trend rastu a zhoršiť rozpočtové ukazovatele, napísala ratingová agentúra v tlačovej správe. Moody‘s zároveň potvrdila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Českej republiky na stupni Aa3.
"Dlhodobé a závažné prerušenie dodávok plynu z Ruska by malo podstatný negatívny vplyv na trend rastu a rozpočtové ukazovatele Českej republiky," uvádza agentúra. Poukázala pritom na "vysokú závislosť Českej republiky od dodávok plynu z Ruska v kombinácii s obmedzenými možnosťami ich náhrady v blízkom časovom horizonte".
Silná energetická závislosť na Rusku
Pripomína, že Rusko v posledných týždňoch podstatne znížilo dodávky plynu do Európskej únie a niekoľko krajín EÚ začiatkom júla zaznamenalo buď úplné zastavenie, alebo výrazné obmedzenie dodávok z Ruska.
"Ďalší účet, ktorý platíme za osem rokov vládnutia (bývalého premiéra) Andreja Babiša. Agentúra Moody‘s potvrdila vysoký rating ČR, ale zhoršila výhľad z dôvodu silnej energetickej závislosti Česka od Ruska," napísal na twitteri minister financií Zbyněk Stanjura.
"Vieme, že Putin používa plyn a ropu ako zbraň, prioritou je derusifikácia českej aj európskej energetiky," dodal. Rusko vo februári zaútočilo na susednú Ukrajinu a po tom, ako krajiny EÚ Kyjev v jeho obrane jasne podporili, začala Moskva znižovať svoje dodávky plynu do Európy, v niektorých prípadoch ich prerušila či úplne zastavila.
Agentúra Moody‘s už revidovala svoju prognózu rastu hrubého domáceho produktu (HDP) na 2,3 percenta pre tento rok a na jedno percento pre rok 2023. Skoršia prognóza z deviateho februára, teda pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu, počítala s rastom 3,5 percenta pre rok 2022 a 3,2 percenta pre rok 2023.
Náklady na energie rastú
Predpandemické úrovne HDP Česká republika podľa Moody‘s pravdepodobne dosiahne tento rok. V porovnaní s väčšinou krajín EÚ je to neskôr, keďže 17 z 27 štátov EÚ sa na predpandemickú úroveň vrátilo už vlani.
Hlavnými dôvodmi na zníženie prognózy rastu HDP pre Českú republiku sú rastúce náklady na energie a neistota ohľadom dodávok energií z Ruska, ktoré zaťažujú podnikateľské investície.
Ďalší faktor predstavuje vyššia než pôvodne očakávaná inflácia spotrebiteľských cien, ktorá znižuje súkromnú spotrebu. Oslabuje tiež výhľad rastu hlavných obchodných partnerov Českej republiky, najmä Nemecka.
Česká národná banka vo štvrtok odhad rastu českej ekonomiky na tento rok zlepšila na 2,3 percenta z 0,8 percenta, čo uvádzala v predchádzajúcej májovej prognóze. Na budúci rok očakáva rast HDP o 1,1 percenta, doteraz to bolo 3,6 percenta.