Rusko zakázalo spoločnostiam z krajín, ktoré Moskva označuje ako nie priateľské, do konca roka predávať podiely v kľúčových energetických projektoch a bankách.
Vyplýva to z dnes zverejneného dekrétu podpísaného prezidentom Vladimirom Putinom, na ktorý upozornila agentúra Reuters.
Zákaz predávať aktíva
Po začiatku invázie Moskvy na Ukrajinu uvalili západné krajiny a ich spojenci vrátane Japonska na Rusko množstvo sankcií. Moskva okrem iného reagovala tým, že bráni zahraničným spoločnostiam pôsobiacim v krajine, aby z Ruska odišli, a v niektorých prípadoch zabavila ich majetok.
Dekrét s okamžitou platnosťou zakazuje investorom z krajín, ktoré podporili sankcie proti Rusku, predávať aktíva v spoločných podnikoch, bankách, strategických subjektoch, spoločnostiach vyrábajúcich energetické zariadenia, a v ďalších projektoch zameraných na ťažbu ropy, zemného plynu, uhlia a niklu.
Putin môže v určitých prípadoch vydať osobitnú výnimku, aby sa obchody mohli uskutočniť, uvádza sa v dekréte. Vláda a centrálna banka majú pripraviť zoznam bánk na schválenie Kremľom. V dekréte nie sú menovite uvedení žiadni investori.
Zákaz sa týka takmer všetkých veľkých finančných a energetických projektov, v ktorých majú zahraniční investori doteraz podiel, a to vrátane projektu Sachalin 1 na ťažbu ropy a plynu.
Prevod práv
Vo štvrtok ruský štátny ropný šampión Rosnefť obvinil ExxonMobil z poklesu ťažby v projekte Sachalin 1. Americká energetická spoločnosť predtým v podaní pre americkú Komisiu pre cenné papiere informovala, že sa chystá previesť svoj 30-percentný podiel "na inú stranu".
Americká firma ťažbu ropy a plynu na Sachaline 1 na ruskom Ďalekom východe prevádzkovala. V roku 2021 projekt produkoval 220-tisíc barelov ropy a plynu denne. Produkcia sa po západných sankciách na ruský obchod po invázii Moskvy na Ukrajinu znížila na iba 10-tisíc barelov denne.
Putin podpísal na začiatku júla dekrét, ktorý prevádza práva k rozsiahlemu plynárenskému a ropnému projektu Sachalin 2 na novo vytvorenú ruskú spoločnosť.
Vládne nariadenie z 2. augusta dalo zahraničným investorom v projekte, teda britsko-holandskej spoločnosti Shell a japonským firmám Mitsui a Mitsubishi, mesiac na to, aby sa prihlásili o svoje podiely v novom subjekte. Nový, dnes zverejnený dekrét sa netýka projektu Sachalin 2, napísala Reuters.
Spoločnosť Shell hľadala možnosti, ako z projektu odstúpiť. Tokio si naopak praje, aby si japonské spoločnosti svoje podiely v projekte ponechali.
Talianske banky UniCredit a Intesa, americká skupina Citi a rakúska Raiffeisen naďalej hľadajú možnosti, ako z Ruska odísť. Iné banky, napríklad Société Générale a HSBC, sa už svojich ruských aktív zbavili.