Skupina veľkých svetových ekonomík G7 chce do 5. decembra zaviesť cenový strop na ruskú ropu. Agentúre Reuters to dnes povedal vysoký predstaviteľ G7, ktorý si neželal byť menovaný. Dodal, že G7 sa tak chce časovo zladiť s krokmi Európskej únie.
Tá sa už skôr dohodla, že od 5. decembra prestane dovážať ruskú ropu ao dva mesiace neskôr aj ropné produkty. Z embarga bude dočasne vyňatá preprava ropy ropovodom Družba, ktorý zásobuje Českú republiku, Slovensko a Maďarsko.
Návrh na zapojenie ázijských krajín
Skupina G7, ktorá zahŕňa Spojené štáty, Kanadu, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Britániu, sa koncom júna rozhodla zvážiť návrh na zavedenie hornej hranice ceny ruskej ropy s cieľom obmedziť Rusku príjmy, ktoré táto krajina využíva na financovanie vojny na Ukrajine.
Odvtedy sa objavili snahy zapojiť do tohto návrhu aj Čínu a Indiu, ktoré už teraz ruskú ropu nakupujú lacnejšie ako za trhové ceny.
"Od mnohých ázijských krajín už počujeme, že majú záujem pripojiť sa k tejto koalícii, alebo sa chcú viac dozvedieť o úrovni, na ktorej bude cena stanovená, aby si zabezpečili lepšiu pozíciu pri rokovaní s Ruskom o budúcich kontraktoch," uviedol nemenovaný predstaviteľ G7. Dodal, že z tohto dôvodu bude výška cenového stropu stanoveného skupinou G7 verejne známa.
G7 podľa neho chce, aby cenu ruskej ropy stanovil kartel odberateľov na úrovni presahujúcej ťažobné náklady ruských firiem, čo by malo Moskvu motivovať, aby pokračovala v dodávkach ropy. Zároveň by však mal byť cenový strop výrazne nižší ako trhová cena ropy na svetovom trhu.
Koniec dodávania ropy
Rusko tak bude čeliť ťažkej voľbe, či má pristúpiť na pokles príjmov z exportu ropy, alebo o tieto príjmy po decembrovom začiatku platnosti embarga EÚ takmer úplne prísť.
Predstaviteľ G7 upozornil, že pre Rusko bude po začiatku platnosti embarga ťažké predávať ropu aj mimo EÚ, pretože sankcie EÚ sa týkajú aj všetkých finančných služieb súvisiacich s obchodovaním s ruskou ropou, vrátane poistenia či financovania dopravy.
Guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinová minulý týždeň uviedla, že Rusko nebude dodávať ropu krajinám, ktoré sa rozhodnú zaviesť cenový strop. Dodala, že zavedenie takého cenového stropu by viedlo k rastu svetových cien ropy.
"Ak viem, nebudeme dodávať ropu tým krajinám, ktoré taký strop zavedú, a našu ropu a ropné produkty presmerujeme do krajín, ktoré sú pripravené s nami spolupracovať," uviedla Nabiullinová.
Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak už skôr vyhlásil, že Rusko nebude dodávať ropu na svetový trh v prípade, že by ju muselo predávať za ceny, ktoré by boli nižšie ako náklady na ťažbu ropy.