Než sa stabilizujú dodávky plynu do Európy, bude spotreba uhlia vyššia ako v doterajších scenároch, ktoré počítajú s jeho postupným útlmom. Cena plynu vyrástla tak, že aj s drahými emisnými kvótami dokáže byť výroba elektriny z uhlia lacnejšia ako z plynu, myslia si oslovení odborníci.
Hnedé uhlie v Česku dominuje
V Česku sa vlani vyrobilo 84,9 terawatthodiny (Twh) elektriny, čo je medziročný nárast o 4,3 percenta. Najväčší podiel na výrobe malo hnedé uhlie, z ktorého sa vyrobilo 31,4 Twh elektriny. Na druhom mieste sú jadrové elektrárne, ktoré vyrobili 30,7 Twh elektriny.
Ukončenie spaľovania uhlia do roku 2033 je súčasťou programového vyhlásenia českej vlády, svoju stratégiu ukončenia prevádzky uhoľných elektrární majú aj České energetické závody.
Rozvoj obnoviteľných zdrojov je pomalý
"Podmienkou pre útlm uhlia je však rýchly rozvoj obnoviteľných zdrojov, v ktorom Česká republika zaostáva - v Európskej únií už obnoviteľné zdroje zabezpečujú 40 percent výroby elektriny. Je zrejmé, že dovtedy, kým budú stabilizované dodávky zemného plynu, ktorý mal významnú časť uhlia dočasne nahradiť, bude spotreba uhlia vyššia ako v doterajších útlmových scenároch," povedal pre ČTK Karol Polanecký z Hnutia Dúha.
Pred pandémiou koronavírusu sa podľa analytika spoločnosti Natland Petra Bartoňa počítalo s tým, že východné štáty postupne uhlie nahradia plynom, aspoň dovtedy, kým sa dostatočne vybudujú obnoviteľné zdroje.
"No a teraz je takmer jasné, že ak Európa nezačne zásadným spôsobom ťažiť svoj vlastný plyn, náhrada uhlia asi nepôjde cez plyn ani dočasne," uviedol Bartoň. Západné krajiny podľa neho prechádzajú na obnoviteľné zdroje rýchlejšie.
Popri zásadnom prelome v technológii batérií na uchovanie energie je tak podľa Bartoňa najväčšou nádejou pre nahradenie uhlia väčšie integrovanie Česka do západnej energetickej sústavy.
"Proti ktorej sa dnes mnoho ľudí vymedzuje. Ohmov zákon je čiastočne proti, k alpským vodným elektrárňam to však nie je príliš geograficky ďaleko," uviedol Bartoň.
Plyn treba rýchlo nahradiť
Európska únia podľa neho vidí budúcnosť nahrádzania plynu najmä v tepelných čerpadlách, od ktorých si sľubuje, že zlacnia tak, ako po veľkých investíciách v Číne zlacnela fotovoltaika.
"Masívne nasadzovanie tepelných čerpadiel v budúcich rokoch však v Európe pravdepodobne povedie skôr k ich zdraženiu ako k zásadnému zlacneniu," dodal Bartoň.
V roku 2020 bolo hnedé uhlie v Česku medzi výrobnými zdrojmi s 29 TWh vyrobenej elektriny na druhom mieste za jadrom, z ktorého sa vyrobilo vyše 30 TWh. V roku 2019 sa však naopak z hnedého uhlia vyrobilo o takmer päť terawatthodín elektriny viac ako z jadra a opäť bolo na prvom mieste medzi výrobnými zdrojmi.
Obnoviteľné zdroje vlani vyrobili v Českej republike 10,5 Twh elektriny, zhruba o 250 Gwh viac ako v roku 2020. Zo zemného plynu sa vyrobilo sedem terawatthodín elektriny, z čierneho uhlia takmer 2,8 Twh elektriny.
Slovensko investuje do atómu
Slovensko spotrebovalo minulý rok viac elektriny ako obyvkle. Spotreba vzrástla medziročne vzrástla až na 30,9 TWh, teda o viac než päť percent. Na uhlií však nie je tak závislé ako Česká republika.
"Výroba z uhlia mala podiel 6,1 percenta. Vďaka investíciám do zvyšovania účinnosti blokov inštalovaný výkon slovenských jadrových elektrární vlani prekročil 2 000 megawattov. Atómky vyrobili v porovnaní s rokom 2020 o približne dve percentá viac elektriny," informujú Slovenské elektrárne.