Maďarsko by malo zrušiť strop na ceny pohonných hmôt, pretože toto opatrenie časom povedie k nedostatku palív. Uviedol to šéf maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL Zsolt Hernádi v rozhovore s maďarskou televíziou ATV.
Maďarsko podľa neho čelí "mimoriadne nebezpečnej" situácii, pretože cenový strop zvyšuje spotrebu pohonných hmôt.
Slovenské pobočky mimo prevádzky
"Nastoľuje to otázku, ako dlho v tom ešte možno pokračovať," uviedol Hernádi. Spoločnosť MOL, ktorá vlastní najväčšiu sieť čerpacích staníc v Maďarsku, už predtým vyzvala na postupné odstránenie cenového stropu.
Maďarská rafinéria spoločnosti MOL v auguste kvôli údržbárskym prácam preruší prevádzku. Jej slovenská rafinéria je kvôli údržbe mimo prevádzky už teraz, produkciu obnoví 20. júla. Podľa Hernádiho tak bude musieť MOL kvôli pomalej tvorbe zásob pohonných hmôt požiadať o uvoľnenie časti palív z maďarských strategických rezerv.
Cenový strop do októbra
Maďarská vláda zaviedla cenový strop vlani v novembri, maximálnu maloobchodnú cenu benzínu s oktánovým číslom 95 aj nafty stanovila na 480 forintov (1,19 eur) za liter.
Až do 27. mája smeli v Maďarsku za úradnú cenu kupovať pohonné hmoty aj cudzinci, teraz pre nich platí trhová cena.
Hovorca vlády uviedol, že bez stanoveného stropu by boli ceny pohonných hmôt takmer dvojnásobné. Dodal, že vláda situáciu na trhu s pohonnými hmotami priebežne analyzuje.
Zatiaľ je rozhodnuté, že cenový strop bude platiť do októbra, napísala agentúra Reuters.
Premiér Viktor Orbán sa pomocou cenového stropu snaží zmierniť negatívne dopady vysokej inflácie na spotrebiteľov. Maďarský štatistický úrad minulý týždeň oznámil, že medziročný rast spotrebiteľských cien v Maďarsku v júni zrýchlil na 11,7 percenta z májových 10,7 percenta. Inflácia v Maďarsku sa tak nachádza na najvyššej úrovni za takmer štvrťstoročie.