Európska komisia do konca leta navrhne možné zmeny fungovania trhu s energiami vrátane oddelenia ceny plynu a ďalších energií.
Po dnešnom rokovaní s prezidentmi a premiérmi členských krajín venovanom vysokým cenám energií a obmedzeným dodávkam ruského plynu to vyhlásila predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová.
Únijní lídri sú v pohľade na reformu energetického trhu aj po summite rozdelení, hoci mnoho z nich volalo po väčšej koordinácii, čo sa nakoniec dostalo aj do záverov vrcholného stretnutia.
Kľúčový október
Po štvrtkovom schválení kandidátskeho statusu pre Ukrajinu a Moldavsko žiadajúci o vstup do EÚ sa dnes šéfovia únijných štátov venovali pochmúrnym vyhliadkam únijnej ekonomiky sužovanej infláciou, ktorú poháňajú najmä vysoké ceny energií.
Lídri pred summitom navrhovali rôzne recepty od spoločných nákupov plynu po cenové stropy, ku konkrétnej zhode však rovnako ako v minulosti nedospeli.
Summit v prijatých záveroch poveril komisiu, aby v reakcii na "ruské využívanie plynu ako zbrane" naliehavo pracovala na "zabezpečení dodávok energie za dostupné ceny". Komisia pripravuje systém spoločných nákupov, ktoré podporuje mnoho krajín vrátane Česka.
Okrem toho podľa svojej šéfky do konca leta predložia návrhy reformy energetického trhu, o ktorých budú lídri rokovať na októbrovom summite počas českého predsedníctva.
Smerom k obnoviteľným zdrojom
"Toto bolo vytvorené v čase, keď trhu dominovali fosílne palivá," povedala po rokovaní von der Leyenová s odkazom na súčasný systém, kedy je cena energií spojená s cenou plynu. To sa vzhľadom na obmedzovanie ruských dodávok a súvisiaceho rastu jeho ceny prejavuje na cene elektriny.
Podľa šéfky komisie navyše v súčasnosti začínajú čoraz významnejšiu úlohu hrať obnoviteľné zdroje a EÚ sa snaží od využívania plynu upúšťať, čo ospravedlňuje reformu určovania cien. Po tej dlhodobo volajú najmä juhoeurópske krajiny či Francúzsko, ďalšia skupina štátov na čele s Nemeckom bola však doteraz proti.
Nemecký kancelár Olaf Scholz dnes vyhlásil, že v otázke možného nedostatku plynu kvôli ruskému obmedzovaniu dodávok preferuje celú Úniovú spoluprácu. Zároveň odmietol špekulovať, či Moskvou ohlásená júlová údržba plynovodu Nord Stream 1 môže znamenať trvalé ukončenie dodávok. Zásadné podľa neho je, aby sa krajiny pripravili na všetky možné varianty.