Zástupcovia krajín Európskej únie sa dnes nezhodli na podpore nového návrhu protiruských sankcií, ktorý z embarga na dovoz ruskej ropy vynechal surovinu prepravovanou sieťou ropovodov.
Novinárom to povedal popredný predstaviteľ EÚ. Podľa diplomatického zdroja boli pre skupinu krajín vrátane Maďarska, Českej republiky a Slovenska neprijateľné niektoré podrobnosti návrhu.
Rokovanie prebehne v pondelok
Európska komisia (EK) chce podmienky embarga opäť upraviť a veľvyslanci o ňom budú znovu rokovať v pondelok dopoludnia, aby sa pokúsili dospieť k dohode pred summitom. Ten začína popoludní.
Unijná exekutíva navrhla šiesty súbor sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu začiatkom mája. Jeho zásadnou časťou mal byť úplný zákaz dovozu ruskej ropy od začiatku budúceho roka. Proti sa však postavilo Maďarsko, ktoré sa neuspokojilo s odkladom, ktorý mu rovnako ako Česku a Slovensku Brusel ponúkol.
Komisia preto teraz navrhla zakázať len dovoz ruskej ropy na tankeroch, ktorými do Európy prúdi okolo troch štvrtín dovozu z Ruska. Na ropovod Družba sa embargo zatiaľ vzťahovať nemá.
Podľa jedného z diplomatov však návrh opäť nevyhovuje Maďarsku, ktoré pritom o zákaze lodnej prepravy predtým samo hovorilo.
Hľadanie rovnováhy
Spokojné nie je ani Slovensko a Česko, ktorému podľa dostupných informácií prekáža, že upravené ropné produkty prevážané sieťou ropovodov nebude možné predávať do ďalších krajín, čo by Česku znemožňovalo nákup z rafinérií v susedných štátoch. Výhrady má aj Nemecko, ktoré chce ropu prepravovanú potrubím zakázať.
"Musíme nájsť rovnováhu, nie je jednoduché to dokázať za pár dní," povedal po dnešnom rokovaní novinárom spomínaný činiteľ, podľa ktorého Brusel ešte upravuje návrh vzhľadom na požiadavky jednotlivých krajín.
Ak by veľvyslanci dospeli k jednomyseľnej zhode v pondelok, mohli by ju oficiálne potvrdiť prezidenti a premiéri na dvojdňovej vrcholnej schôdzke. V prípade nezhody sa podľa diplomatov dá na summite čakať debata lídrov, hoci maďarský premiér Viktor Orbán nechcel túto tému vôbec otvárať.