Vojna, ktorú Rusko začalo proti Ukrajine a ktorá prehlbuje globálnu potravinovú krízu, urobila z Ruska jedného z víťazov chaosu, ktorý Kremeľ pomohol sám vytvoriť.
Kým ukrajinské prístavy sú zablokované, Rusko posiela obilie odberateľom, ktorí o ne majú záujem. Predajná cena je však vyššia, a to práve pre problémy spôsobené blokádou Ukrajiny. Uviedla to dnes agentúra Bloomberg.
Zablokované prístavy
Vojna zablokovala vývoz ukrajinského obilia cez čiernomorské prístavy, čím znemožnila dodávky pre krajiny od Somálska po Egypt. Tieto problémy, ku ktorým sa pridáva aj horúce počasie a sucho, čo zhoršuje kvalitu zberu v iných častiach sveta, spôsobili citeľný rast cien.
Obilie sa tak teraz predáva takmer za rekordné sumy, čo zvyšuje riziko hladu v častiach Blízkeho východu a Severnej Afriky.
Rusko však naďalej vyváža svoju pšenicu, avšak za vyššie ceny ako predtým. Odberateľov pritom vo svete nachádza, čo mu umožňuje inkasovať z každej tony viac peňazí.
Moskva tiež v budúcej sezóne očakáva rekordný zber pšenice, čo naznačuje, že bude z nastávajúcej situácie profitovať aj naďalej.
Ceny pšenice na svetových trhoch sa od začiatku tohto roka zvýšili o viac ako 50 percent. Kremeľ tak v tohtoročnej sezóne iba na dani z vývozu pšenice získal už asi 1,9 miliardy dolárov, odhaduje spoločnosť SovEcon. Tá pôsobí ako poradca v poľnohospodárskom sektore.
Nová pozícia
"Potraviny tak okľukou používajú ako vojnovú zbraň, kým priamo útočili na ľudí," povedal výskumný riaditeľ Tim Benton z britského inštitútu Chatham House, kde sa venuje globálnym rizikám.
Narážal tak na komentár Moskvy, že ukrajinský prístav Odesa odblokuje iba za predpokladu, že Západ zruší sankcie uvalené na Rusko za jeho agresiu voči Ukrajine.
"Vzhľadom na dôležitosť trhu s obilím sme sa z politického hľadiska dostali na úplne nové miesto," dodal.
Blokovaním ukrajinských prístavov Moskva donútila Kyjev, aby svoje obilie vyvážal po zemi. Výsledkom je, že Ukrajina teraz vyváža len asi štvrtinu objemu obilia, ako vyvážala pred vojnou.