Bratislava – Vojna na Ukrajine prepisuje ekonomické vzťahy a väzby nielen v Európe, ale aj v Ázii či v ďalších regiónoch sveta. Obe strany takmer tri mesiace trvajúceho konfliktu sú významnými globálnymi dodávateľmi mnohých komodít. Kým Európa sa len s veľkými ťažkosťami snaží odstrihnúť od ruskej ropy a plynu, Afričania sa boja ešte horších následkov – prepadu do obrovskej chudoby, a dokonca hladomoru. Ich obavy sú namieste – Ukrajina a Rusko sa dovedna starajú o takmer tretinu celosvetového vývozu pšenice a pätinu exportu kukurice. A v dôsledku vojny dosiaľ stúpla cena obilia na svetových trhoch o pätinu.
Preto je plne aktuálna otázka, kto by mohol tieto štáty nahradiť v pozícii globálneho zásobovateľa globálnych komodít. Svetu sa ponúka napríklad pätica stredoázijských republík. Niektoré z nich v uplynulom období prijali celú sériu reforiem, aby sa viac otvorili Západu a podporili svoj ekonomický rast. Na druhej strane sa otvára otázka, ako využiť potenciál dovedna desiatich miliónov ľudí, ktorí od začiatku konfliktu ušli z Ruska a Ukrajiny.
1. Prečo patrí Rusko medzi kľúčových dodávateľov komodít?
Azda najväčšie ekonomické zemetrasenie zanechala vojna na Ukrajine na globálnom energetickom poli. Vysvetlenie je jednoduché – kým vo väčšine ostatných sektorov zaviedol Západ vo vzájomnej obchodnej výmene prísne sankcie už po vypuknutí konfliktu na Donbase a anexii ukrajinského polostrova Krym na jar 2014, závislosti od ruských energií sa vzdať nedokázal. Toto odvetvie tak zostalo sankciami prakticky nedotknuté. Výsledkom je fakt, že do dneš...
Zostáva vám 85% na dočítanie.