Kvôli ruskej invázii už na Ukrajine zaniklo asi 4,8 milióna pracovných miest, čo je skoro tretina. Informovala o tom dnes Medzinárodná organizácia práce (ILO).
V závislosti od vývoja vojenských operácií vypracovala niekoľko scenárov vývoja ukrajinského pracovného trhu. Organizácia napríklad chváli úsilie ukrajinskej vlády o zachovanie funkčnosti systémov sociálneho zabezpečenia.
"Hospodársky rozvrat spolu s rozsiahlymi presunmi obyvateľstva vo vnútri krajiny a masívnym odlivom utečencov spôsobuje značné straty v oblasti zamestnanosti a príjmov," uviedla organizácia vo svojej prvej správe o dôsledkoch invázie pre Ukrajinu a zvyšok sveta
"V prípade okamžitého ukončenia bojov by mohlo dôjsť k rýchlemu oživeniu zamestnanosti. Obnovilo by sa 3,4 milióna pracovných miest, čím by sa miera ich straty znížila na 8,9 percenta," uviedli odborníci ILO, ktorá sídli v Ženeve.
"Ak bude vojenská eskalácia pokračovať, počet zaniknutých pracovných miest by sa mohol zvýšiť až na sedem miliónov, teda na 43,5 percenta," dodali.
"Chcel by som zdôrazniť, že ukrajinská vláda je plne funkčná, rovnako ako organizácia zamestnávateľov a odborov," povedal Heinz Koller, ktorý v ILO zodpovedá za oblasť Európy a Strednej Ázie.
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) odhaduje, že od začiatku invázie ruských vojsk svoje domovy na Ukrajine opustilo 13,7 milióna ľudí. Väčšina z nich (cez osem miliónov) si našla dočasný domov na Ukrajine, a sú teda považovaní za vnútorne vysídlené.
Z takmer šiestich miliónov utečencov, ktorí odišli z krajiny, je podľa výpočtov ILO v produktívnom veku 2,75 milióna ľudí. Dve tretiny z nich majú vysokú úroveň vzdelania a takmer polovica (49 percent) vykonávala vysoko kvalifikované zamestnanie. Iba 15 percent z nich malo prácu s nízkou kvalifikáciou.
Poľsko, ktoré hostí zďaleka najväčší počet ukrajinských utečencov, bude podľa ILO čeliť náročným úlohám. "Počet utečencov zamestnaných na Ukrajine pred konfliktom av súčasnosti žijúcich v Poľsku sa odhaduje na 410-tisíc. Polovica má vysokú kvalifikáciu, 146-tisíc strednú kvalifikáciu a 64-tisíc nízku kvalifikáciu," uvádza ILO.