Aprílové účty maďarských domácností za dodávku energií boli najnižšie v porovnaní s inými mestami v Európe. Uviedla to dnes agentúra MTI, ktorá sa odvoláva na porovnanie vypracované maďarským regulačným úradom MEKH. Bratislava je na tom v porovnaní s inými mestami dobre, v cenách plynu je piata najlacnejšia, čo sa týka elektriny, uzatvára prvú desiatku.
Úrad zistil, že v porovnaní s 24 metropolami členských krajín Európskej únie a Belehradom sú v Budapešti ceny plynu pre domácnosti najnižšie a v prepočte predstavujú 2,79 eurocentu za kilowatthodinu. Priemerná cena v porovnávaných metropolách je štyrikrát vyššia a dosahuje 12,69 eurocentu.
V porovnaní cien elektriny pre domácnosti v metropolách dvadsaťsedmičky plus Londýn a Belehrad vyšla Budapešť ako druhá najlacnejšia, po hlavnom meste Srbska. Maďarskí spotrebitelia platili o 60 percent menej, než predstavoval európsky priemer.
Praha v porovnaní vychádzala výrazne drahšie: v cene plynu predčila aj Paríž alebo Luxemburg, v cene elektriny za sebou zanechala napríklad Madrid a Dublin.
V Maďarsku je cena elektriny a zemného plynu, ktorú platia spotrebitelia, pevná a stanovená legislatívou. Obyvatelia Maďarska sú teda ochránení pred rastom cien na trhoch.
Maďarská vláda teraz blokuje zamýšľané embargo EÚ na dovoz ruskej ropy. Budapešť, v minulosti v rámci EÚ k Rusku obvykle ústretová, sa teraz odvoláva na svoju vlastnú energetickú bezpečnosť, ktorú podľa nej bez ruskej ropy nepôjde zaistiť. Argumentuje tým, že bez kľúčovej suroviny z Ruska nebude fungovať maďarská ekonomika.