Americký prezident Joe Biden v stredu zrušil sériu príkazov svojho predchodcu Donalda Trumpa, ktorými sa snažil zakázať nové sťahovanie čínskych aplikácií WeChat a TikTok.
Nariadil ministerstvu obchodu, aby znova preskúmalo bezpečnostné obavy, ktoré tieto aplikácie vyvolávajú. Oznámil to v stredu Biely dom.
Administratíva bývalého prezidenta Trumpa sa pokúsila zabrániť novým užívateľom stiahnuť si aplikácie a zakázať aj ďalšie technické transakcie, ktoré efektívne blokujú používanie čínskych aplikácií v USA.
Osem ďalších
Ich vlastníci sa obrátili na americké súdy, ktoré zablokovali Trumpove príkazy, takže nikdy nenadobudli účinnosť.
Nová administratíva USA preto ruší príkazy na blokádu WeChat a TikTok spolu s nariadeniami z januára, ktoré cielili na osem ďalších aplikácií pre komunikáciu a finančné technológie.
Medzitým však v USA znova preveria TikTok z hľadiska hrozby pre národnú bezpečnosť. Bidenova administratíva chce dôslednú analýzu založenú na dôkazoch o prípadných rizikách internetových aplikácií, ktoré vlastnia zahraničné subjekty.
Trump tvrdil, že čínske aplikácie môžu poskytovať vláde v Pekingu údaje o amerických užívateľoch a snažil sa vynútiť predaj TikToku americkým investorom.
Bezpečnostná hrozba
Biden vyzval ministerstvo obchodu a ďalšie federálne agentúry, aby vypracovali pokyny „na ochranu citlivých osobných údajov vrátane informácií umožňujúcich identifikáciu osôb a genetických informácií“ pred zneužitím.
TikTok vlastní čínska spoločnosť ByteDance a má približne miliardu užívateľov na celom svete, z toho viac ako 100 miliónov v Spojených štátoch. Je obľúbený najmä u mladých užívateľov smartfónov.
WeChat patrí čínskemu technologickému gigantu Tencent. Je to veľmi populárna aplikácia, ktorá zahŕňa sociálne siete, zasielanie správ, elektronický obchod a iné.