Litva od začiatku apríla prestala odoberať plyn z Ruska, oznámilo jej ministerstvo energetiky na svojich internetových stránkach.
K tomuto kroku pristúpilo v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu a s požiadavkou Moskvy, aby odberatelia zo zoznamu takzvaných "nepriateľských krajín" platili za ruský plyn v rubľoch.
Litva je prvá
Litva je prvou krajinou Európskej únie, ktorá ruský plyn prestala nakupovať. Rezort energetiky tejto pobaltskej krajiny uviedol, že Litva svoju spotrebu tejto suroviny pokrýva z dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý lode dovážajú do terminálu v Klajpede.
Bod obratu
Ten funguje od roku 2014. Minister energetiky Dainius Kreivys koniec odberu ruského plynu označil za "bod obratu v energetickej nezávislosti Litvy".
"Sme prvou krajinou Európskej únie, ktorým plyn predáva (ruský) Gazprom, ktorá získala nezávislosť na dodávkach ruského plynu. Ide o výsledok dlhoročnej dôslednej energetickej politiky a dobre načasovaných rozhodnutí týkajúcich sa infraštruktúry," povedal Kreivys.
Ministerstvo uviedlo, že v prípade potreby ho krajina môže odoberať cez prepojenie s Lotyšskom a od začiatku mája aj potrubím vedúcim z Poľska.
Britská BBC vo svojej ruskojazyčnej verzii uvádza, že vlani Litva nakúpila tretinu plynu, ktorý potrebovala, od ruského plynárenského gigantu Gazprom.
Vilnius ho nekupoval už ani v januári
Zároveň sa ale už skôr Vilniusu podarilo znižovať svoju závislosť od ruského plynu, nekupoval ho už tento rok v januári.
Litva, Lotyšsko a Estónsko spolu s Poľskom v reakcii na inváziu presadzujú čo najtvrdšie sankcie voči Rusku, vyslovili sa napríklad za embargo na dodávky ruských energetických suroviny do Európskej únie.
Pobaltské republiky bývali súčasťou Sovietskeho zväzu a cítia sa súčasným správaním Ruska mimoriadne ohrozené.