Čína úmyselne neobchádza sankcie zavedené západnými štátmi proti Rusku kvôli invázii na Ukrajine. Peking sa ale nepovažuje za súčasť konfliktu a chce ďalej udržiavať obchodné vzťahy s Moskvou.
Dnes to pre médiá povedal predstaviteľ čínskeho ministerstva obchodu Wang Lu-tchung, informovala agentúra Reuters.
Pri piatkovej videokonferencii predstavitelia Európskej únie Čínu vyzvali, aby pomohla s riešením konfliktu na Ukrajine a neobchádzala uvalené sankcie.
"Čína nepatrí medzi strany dotknuté krízou na Ukrajine. Myslíme si, že by (konflikt) nemal ovplyvniť naše normálne obchodné vzťahy s akoukoľvek ďalšou krajinou," povedal Wang, ktorý vedie na ministerstve odbor pre európske záležitosti.
Dodal, že udržiavaním bežného obchodu s Moskvou Peking podporuje globálnu ekonomiku. Dodal, že Čína podporuje rokovania o prímerí, ale úloha Pekingu v rozhovoroch "by nemala byť preceňovaná".
Predstaviteľ čínskeho ministerstva uviedol, že jeho krajina je proti sankciám. "Je tu tiež riziko, že dopady týchto sankcií sa rozšíria do zvyšku sveta a že povedú k menovým, obchodným a finančným vojnám a že ohrozia dodávateľské a priemyselné reťazce," uviedol Wang.
Piatkové rokovania medzi čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a premiérom Li Kche-čchiangom a najvyššími predstaviteľmi Európskej únie označil predstaviteľ ministerstva za veľmi otvorené a podrobné.
Šéf Európskej rady Charles Michel uviedol, že sa obe strany zhodli na tom, že konflikt "ohrozuje globálnu bezpečnosť a svetovú ekonomiku".
Lídri Únie Peking vyzvali, aby Moskve s inváziou nepomáhal a neobchádzal sankcie zavedené Západom. Peking odmietol odsúdiť ruskú vojenskú agresiu a nazvať ju inváziou.
Súčasne kritizoval sankcie zavedené USA, EÚ a ďalšími krajinami a označil ich za nelegálne a jednostranné, uviedla agentúra Reuters.
Čína sa tiež domnieva, že vinníkom krízy sú Spojené štáty a rozširovanie Severoatlantickej aliancie, povedal v piatok hovorca ministerstva zahraničia.