Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a priaznivejšie čísla zverejnil aj v prípade roka 2020.
Za ten aj naďalej počíta s poklesom ekonomiky, avšak v menšej miere, než uvádzal v jesennej prognóze.
Ako fond v utorok informoval, tento rok očakáva rast svetovej ekonomiky o 5,5 percenta. To znamená zlepšenie prognózy v porovnaní s prognózou z októbra, v rámci ktorej počítal s rastom globálnej ekonomiky v roku 2021 o 5,2 percenta.
Ako dôvod uviedol spustenie vakcinácií v závere minulého roka, ktoré zvýšili nádej, že pandémiu sa podarí dostať pod kontrolu.
Prichádza varovanie
Fond zároveň zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky za minulý rok. Zatiaľ čo v októbrovej prognóze očakával pokles globálnej ekonomiky za rok 2020 o 4,4 percenta, teraz počíta s poklesom o 3,5 percenta.
Pod optimistickejšiu prognózu sa podľa fondu podpísal lepší než pôvodne očakávaný vývoj v druhej polovici roka.
MMF však opäť varoval, že svetová ekonomika aj naďalej čelí "mimoriadnej neistote," pričom rizikom sú najmä ďalšie vlny pandémie a mutácie nového koronavírusu.
Ako dodal, aktivita vo svete zostane hlboko po odhadmi tohtoročného vývoja ekonomiky z obdobia pred nástupom pandémie.
MMF odhaduje, že za roky 2020 - 2021 zaznamená pád pod hranicu extrémnej chudoby takmer 90 miliónov ľudí. Pandémia úplne vymaže pokrok, ktorý sa podarilo v oblasti znižovania chudoby dosiahnuť za posledných 20 rokov.
Zlepšenie pre USA
Spojené štáty, najväčšia ekonomika sveta, by mali tento rok zaznamenať rast o 5,1 percenta po minuloročnom očakávanom poklese o 3,4 percenta.
To je výrazné zlepšenie tohtoročnej proognózy, keďže v októbri očakával fond rast ekonomiky USA v tomto roku iba o 3,1 percenta.
Prispel k tomu najmä decembrový balík stimulov na podporu ekonomiky v objeme 900 miliárd dolárov.
Ekonómovia nevylučujú ďalšie zlepšenie prognózy pre ekonomiku USA, ak Kongres schváli nový balík pomoci predložený súčasným prezidentom Joeom Bidenom v objeme 1,9 bilióna dolárov.
Prudký rast v Indii
Druhá najväčšia ekonomika sveta, Čína, by tento rok mala zaznamenať prudké zrýchlenie rastu. Po tom, ako v minulom roku vzrástla o 2,3 percenta, by v roku 2021 mala dosiahnuť podľa MMF rast na úrovni 8,1 percenta.
Ešte výraznejší rast než v Číne očakáva fond v prípade Indie. Jej ekonomika by mala tento rok vzrásť až o 11,5 percenta, čo je o 2,7 percentuálneho bodu lepší odhad než v októbri.
Ak sa odhad naplní, bude to zároveň najväčší ekonomický obrat spomedzi veľkých ekonomík po tom, ako v minulom roku klesla o 8 percenta.
Čo sa týka eurozóny, MMF predpokladá v tomto roku rast ekonomiky na úrovni 4,2 percenta po minuloročnom poklese o 7,2 percenta.
V októbrovej prognóze očakával pokles ekonomiky eurozóny v roku 2020 o 8,3 percenta.
V prípade súčasného roka je však najnovší odhad horší, keďže v októbrovej prognóze počítal fond s rastom ekonomiky menového bloku o 5,4 percenta.