Prevádzkovateľ nemecko-ruského plynovodu Nord Stream 2 prepustil všetkých svojich 140 zamestnancov. Vo švajčiarskej frankofónnej televízii RTS to povedal švajčiarsky minister hospodárstva Guy Parmelin.
Informácia zatiaľ oficiálne nebola potvrdená
Prevádzkovateľ produktovodu, ktorý už je dokončený, ale nebol uvedený do prevádzky, informáciu zatiaľ oficiálne nepotvrdil. Stanica RTS uviedla, že zástupcovia projektu dnes budú rokovať s predstaviteľmi švajčiarskeho kantónu Zug, kde má spoločnosť Nord Stream 2 AG ústredie.
Agentúra Reuters potom s odkazom na svoje zdroje uviedla, že spoločnosť Nord Stream 2 AG zvažuje vyhlásenie insolvencie.
Dôvodom prepustenia zamestnancov je podľa Parmelina rozhodnutie Nemecka projekt zablokovať.
Nemecko budovanie plynovodu Nord Stream 2 po dne Baltského mora dlhodobo podporovalo, svoj postoj ale Berlín kvôli agresívnemu postupu Ruska voči Ukrajine postupne prehodnocoval.
Keď Moskva pred týždňom uznala samozvané separatistické republiky na východe Ukrajiny, tak nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil, že udelenie súhlasu na prevádzku Nord Stream 2 za tejto situácie nie je možné.
Situácia sa vyhrotila minulý týždeň
Situácia sa ešte viac vyhrotila minulý týždeň v noci na štvrtok, keď ruská armáda Ukrajinu napadla.
Nord Stream 2 AG teraz podľa informácií Reuters rokuje s finančnými poradcami o vysporiadaní niektorých svojich záväzkov a o možnosti začať na švajčiarskom súde konkurzné konanie.
Návrh na insolvenciu by na seba spoločnosť mohla podať už tento týždeň. Na projekt plynovodu tvrdo dopadol blokačný postoj Berlín a tiež sankcie, ktoré naň uvalili Spojené štáty.
Hlavným investorom zablokovaného projektu plynovodu je ruský Gazprom. Polovicu z celkovej investície 11 miliárd dolárov zaplatilo päť európskych energetických firiem - Uniper, Wintershall Dea, Shell, OMV a Engie.
Projekt plynovodu Nemecko zastavilo stiahnutím už predloženej analýzy bezpečnosti zásobovania v Spolkovej agentúre pre siete (Bundesnetzagentur). Bez tohto dokumentu nemôže Nord Stream 2 získať certifikáciu, čím Berlín znemožnil sprevádzkovanie potrubia.
Viac než 1200 kilometrov potrubia
Nord Stream 2, ktorý bol postavený s ročnou prepravnou kapacitou 55 miliárd metrov kubických, obchádza po dne Baltu všetky tranzitné krajiny, pretože 1230 kilometrov dlhé potrubie priamo prepája Rusko s Nemeckom.
Plyn mala využívať aj Česká republika, ktorá by sa na Nord Stream 2 napojila prostredníctvom nového plynovodu Eugal.
Od roku 2011 už je v prevádzke plynovod Nord Stream, ktorý má rovnakú kapacitu ako Nord Stream 2 a za ktorým stoja rovnakí prevádzkovatelia. Medzi nimi sú popri ruskom Gazprome aj firmy z Európskej únie, a to z Nemecka, Francúzska a Holandska.
Konzorcium nesie názov Nord Stream AG a svoje ústredie má aj v rovnomennej metropole švajčiarskeho kantónu Zug.