Doterajšie rokovania o podobe obchodných vzťahov Británie a Európskej únie v nedeľu nezaznamenali úspech, obe strany však budú ďalej rokovať.
Ak by sa nedohodli do konca roka, mali by Únia a Británia medzi sebou začať od januára vyberať clo a ich obchodné vzťahy by sa potom riadili pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.
Vzniknuté zmeny môžu mať podľa médií a odborníkov značné dôsledky predovšetkým pre Britániu.
Výber možných dopadov brexitu bez dohody:
Nákladná doprava:
- Cestná doprava do Británie zrejme zdražie. Podľa hovorcu združenia Česmad Bohemia Martina Felixa by v prípade nedohody nákladným dopravcom mohli kvôli nárastu administratívy a predovšetkým predĺženia prepravy náklady vzrásť až o desiatky percent. V januári je možné podľa neho očakávať pri cestách na ostrovy desiatky kilometrov dlhé fronty kamiónov.
- Ak sa nepodniknú ďalšie kroky, britskí vodiči kamiónov si budú musieť požiadať o dokumenty uvádzané ako ECMT povolenie, umožňujúce vstup do krajín EÚ. Európska komisia varovala, že týchto kvót nie je dostatok, čo znamená, že do EÚ by nemohol byť vpustený dostatočný počet britských nákladných vozňov, aby naložili tovar a odviedli ich späť do Británie.
- Britská vláda deklarovala úmysel prvých šesť mesiacov po 1. januári vykonávať len minimum kontrol tovaru prúdiaceho do Británie, ale EÚ bude naplno kontrolovať tovar prichádzajúci z Británie. Podľa denníka Financial Times by na hraniciach mohlo uviaznuť naraz až 7000 nákladných áut, ktoré by na vstup do Británie čakala aj dva dni.
Letecká doprava:
- V prípade nedohody Británia prestane byť súčasťou európskeho spoločného leteckého priestoru ECAA, ktorý britským aerolinkám umožňuje lietať do destinácií v EÚ a naopak. Briti by boli podrobení prísnejším kontrolám na hraniciach a asi by ich čakala tiež povinnosť zaobstarať si medzinárodný vodičský preukaz na cestu do zahraničia.
Rybolov:
- Nebritským lodiam nebude v prípade nedosiahnutia dohody o budúcich obchodných vzťahoch umožnené loviť v britských vodách. Britský rybársky priemysel by zase postihli dovozné prirážky a byrokratické prekážky pri exporte do krajín EÚ.
Zásobovanie:
- Obnovené kontroly na britských hraniciach by znamenali, že potraviny z Európy budú mať zložitejšiu cestu na britský trh a v obchodoch môžu niektoré druhy tovaru, najmä čerstvé, chýbať.
- Zahraničný tovar navyše bude pre Britov drahší, pretože obchod sa začne riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Napríklad dovážané mliečne výrobky by čakalo daňové zaťaženie 35 percent.
- Súčasne s potravinami sa môžu vyskytnúť aj problémy v zásobovaní liekmi. Britská vláda už povedala farmaceutickým spoločnostiam, aby si urobili zásoby a naplánovali alternatívne dodávateľské trasy pre prípad, že sa vyskytnú problémy na hraniciach.
Priemysel:
- Prísnejšie kontroly na hraniciach by spôsobili ťažkosti aj britským výrobným firmám, ktoré dovážajú diely zo zahraničia, najmä v automobilovom priemysle. Británia by podľa BBC News navyše ponovom čelila o desať percent vyššiemu daňovému zaťaženiu na vyrobené autá.