Británia a Európska únia dosiahli "značný pokrok", čo sa týka pobrexitových rokovaní o uzavretí obchodnej dohody, konkrétne v otázke o právach európskych lodí loviť vo vodách Spojeného kráľovstva. Pre spravodajskú stanicu Sky News to povedali dva nemenované zdroje z EÚ.
Súčasťou dohody, ktorá však ešte nie je finalizovaná, sú okrem iného napríklad špecifické kvóty pre rozličné druhy rýb, spresnili zdroje.
Ďalší zdroj - z britskej vlády - však pre Sky News uviedol, že "prelom v otázke rybolovu" nenastal. "Nič nové sa dnes nedosiahlo," povedal.
Spravodajca stanice Sky Europe Adam Parsons tieto výroky vysvetlil slovami: "Čo zdroje z EÚ tvrdia, je, že rybolov už nie je vecou, ktorá ich veľmi znepokojuje - myslia si, že je možné sa na tom dohodnúť."
"Najväčšou prekážkou dohody sú rovnaké pravidlá hospodárskej súťaže," dodal.
Írsky premiér Micheál Martin podľa agentúry AFP ešte v nedeľu videl šance na dosiahnutie dohody "50:50", pričom zdroje blízke rokovaniam tvrdili, že diskusie sú pomalé a očakávania nízke.
Rokovania medzi hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom a jeho britským partnerom Davidom Frostom budú pokračovať aj v pondelok. Takisto sa majú telefonicky opäť spojiť aj šéfka EK Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson.
Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020 a nachádza sa v tzv. prechodnom období, ktoré potrvá do konca tohto roka. Londýn a EÚ sa odvtedy snažia uzavrieť dohodu, ktorá bude upravovať ich budúce partnerské a obchodné vzťahy.
Pre názorové nezhody v kľúčových oblastiach, ako sú spomínaný rybolov či návrh zákona o vnútornom trhu, však rokovania napredujú pomaly.
Ak sa Londýnu s Bruselom nepodarí dosiahnuť dohodu o budúcom partnerstve, od 1. januára 2021 sa budú ich vzájomné obchodné vzťahy riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).