Sen o symbióze záhradníčenia a chovu rýb v jednej vode sa v Česku zatiaľ nedarí ekonomicky rozchodiť. Napriek tomu sa noví záujemcovia vrhajú do spolupráce s firmami, ktoré im sľubujú postaviť farmu na kľúč. Akvaponia je tak biznis predovšetkým pre dodávateľov. Nie pre farmára.
Špeciálne druhy šalátov
Firma Flenexa plus sídli na okraji Přáslavíc pri Olomouci v bývalom vojenskom areáli. Súčasťou pozemku je štvorposchodový podzemný bunker s rozlohou 10-tisíc štvorcových metrov. „Keď sme zvažovali jeho využitie, narazili sme na akvaponiu,“ hovorí spolumajiteľ Michal Netolický. Komerčne však využíva len zlomok plochy – miestnosť s rozlohou 50 štvorcových metrov. Pod umelým osvetlením v obdĺžnikových bazénikoch v stojanoch nad sebou plávajú v polystyréne a plastových košíčkoch šaláty a bylinky.
„Sme dnes najdlhšie kontinuálne prevádzkovaná komerčná akvaponická farma, hoci sme malí. Dodávame do obchodov päťsto šalátov mesačne,“ uvádza Netolický. Nezaoberá sa ľadovými šalátmi, v konkurencii s tradičným poľnohospodárstvom dáva zmysel pestovať le...
Zostáva vám 85% na dočítanie.