V Spojených štátoch v apríli zaniklo rekordných 20,5 milióna pracovných miest. Miera nezamestnanosti vzrástla na 14,7 percenta z marcových 4,4 percenta.
Dostala sa tak na najvyššiu úroveň od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.
Vyplýva to z dnešných údajov amerického ministerstva práce, ktoré odrážajú negatívne dopady koronavírusu na najväčšiu ekonomiku sveta.
Odborníci čakali, že bude ešte horšie
Aprílové údaje sú však o niečo priaznivejšie, než očakávali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters predpovedali zánik 22 miliónov pracovných miest a nárast miery nezamestnanosti na 16 percent.
Podnikateľskú aktivitu v USA ťažko zasiahli opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Aprílová miera nezamestnanosti výrazne prekonala predchádzajúci povojnový rekord 10,8 percenta z novembra 1982. Ešte vo februári sa miera nezamestnanosti v USA nachádzala na 3,5 percenta a bola najnižšia za päť desaťročí.
Ekonómovia podľa Reuters nepredpokladajú, že trh práce teraz čaká rýchle oživenie. "Vzhľadom na predpokladané zmeny v postojoch spotrebiteľov odrážajúcich neistotu ohľadom zdravia, majetku, príjmov a zamestnanosti neobnoví mnoho podnikov prevádzku. A ak ju obnoví, prijmú menej ľudí," uviedol ekonóm Steve Blitz zo spoločnosti TS Lombard.
Ohromujúca rýchlosť kolapsu
Údaje v plnej miere ukázali rozsah škôd, ktoré spôsobila pandémia nového koronavírusu. Ako uviedla agentúra AP, rast počtu pracovných miest, ktorý sa podarilo dosiahnuť za 11 rokov od finančnej krízy, sa takmer úplne vymazal v priebehu jedného mesiaca.
Rýchlosť kolapsu pracovného trhu v USA bola 'ohromujúca'. Ešte vo februári dosahovala miera nezamestnanosti 50-ročné minimum 3,5 percenta. V marci vzrástla, stále však iba na 4,4 percenta.
Situácia na pracovnom trhu je pritom ešte horšia, než ukazujú oficiálne údaje. Ako totiž informovalo ministerstvo práce, mnohí Američania, ktorí v apríli prišli o prácu, ďalšiu si však nezačali hľadať, nie sú v údajoch o nezamestnanosti zahrnutí.
Straty na trhu práce sa odrazili aj na údajoch o zamestnanosti. Podľa ministerstva podiel Američanov v produktívnom veku, ktorí prácu majú, dosiahol v apríli 51,3 percenta. To predstavuje historické minimum.
Správa je nepriaznivá aj pre prezidenta Donalda Trumpa, ktorý dúfa v opätovné zvolenie do úradu v novembrových voľbách. Ekonomiku chce preto otvoriť čo najskôr, napriek tomu, že počet infikovaných novým koronavírusom stále rastie a experti varujú pred výrazným zvýšením počtu úmrtí.
Koronavírus a COVID - 19
- Mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Aktuálne informácie o koronavíruse
- Interaktívna mapa koronavírusu vo svete
- Všetko dôležité o ochorení COVID 19