Britská letecká spoločnosť British Airways sa chystá poslať na neplatené voľno až 80 percent zamestnancov. O prácu by ale žiadny z nich prísť nemal. Časť mzdy im bude kompenzovať stáť.
S odkazom na svoje zdroje o tom dnes informoval server BBC. Americký výrobca lietadiel Boeing rokuje s časťou zamestnancov o ich odchode, uviedla s odvolaním na oboznámený zdroj agentúra Reuters.
Pandémia choroby spôsobená koronavírusom kvôli obmedzeniam cestovania úplne paralyzovala leteckú dopravu.
Nikto o prácu nepríde
British Airways, ktorá je súčasťou skupiny IAG, odstavila z prevádzky väčšinu svojich lietadiel, prestala lietať z londýnskeho letiska Gatwick a už viac ako týždeň rokuje s odbormi o ďalšom postupe, čo so zamestnancami, ktorí teraz nie sú potrební.
Podnik a zástupcovia odborov dosiahli podľa zdrojov BBC dohodu a teraz dokončujú detaily. Doma by malo skončiť až 80 percent posádok, pozemného personálu, inžinierov i zamestnancov z ústredia, to je až 32-tisíc ľudí. Nikto ale zrejme o prácu nepríde.
S pomocou vládneho programu by títo ľudia mali poberať až 80 percent mzdy, maximálne 2500 libier mesačne. Odbory chcú dosiahnuť, aby ľudia doma dostávali viac.
Firma už sa dohodla s pilotmi, ktorí si v apríli a máji vyberú po dvoch týždňoch neplatené voľno, plat sa im na dva mesiace zníži na polovicu.
Predčasný dôchodok
Na zamestnancov Boeingu sa má podľa dvoch zdrojov agentúry Reuters obrátiť šéf spoločnosti David Calhoun.
Vedľa možnosti predčasného odchodu do dôchodku sa časti zamestnancov chystá ponúknuť finančnú kompenzáciu, ak z práce dobrovoľne odídu, uviedol jeden zo zdrojov.
Boeing po celom svete zamestnáva približne 15-tisíc ľudí. Takmer polovica z nich pracuje v závodoch v regióne Puget Sound v americkom štáte Washington.
Z práce bola na dva mesiace odstavená tiež väčšina zamestnancov britskej leteckej spoločnosti Virgin Atlantic.
Palubné posádky nízkonákladového easyJetu, ktorý v pondelok oznámil odtavenie všetkých svojich lietadiel, budú doma tri mesiace.