Agentúra Fitch Ratings výrazne znížila svoju prognózu pre svetovú ekonomiku. Najnovšie tak globálnemu hospodárstvu predpovedá v roku 2020 rast len o 1,3 percenta namiesto o 2,5 percenta, s ktorými počítala vo svojom svetovom výhľade v decembri 2019.
V roku 2019 sa výkon globálnej ekonomiky zvýšil o 2,7 percenta, uviedla ratingová agentúra.
Dôvodom revízie Fitch je pandémia nového koronavírusu a núdzové opatrenia v masovom meradle po celom svete, podobné krokom z čias globálnej finančnej krízy.
Medzi politické reakcie patria agresívne znižovanie úrokových sadzieb centrálnych bánk, obrovské injekcie likvidity, makroprudenciálne uvoľňovanie a vytváranie podporných úverových nástrojov.
Rozsiahle fiškálne balíčky a štátne garancie úverov majú pomôcť súkromnému sektoru odolať šokom z opatrení potrebných na zvládnutie krízy vyvolanej koronavírusom.
Obmedzenie škôd
Brian Coulton, hlavný ekonóm Fitch Ratings, uviedol, že rýchle a rozsiahle reakcie majú za cieľ obmedziť škody v blízkej budúcnosti.
Uvoľnenie menovej politiky by malo pomôcť pri normalizácii hrubého domáceho produktu (HDP) a rýchlom zotavení sa ekonomík v druhej polovici roka za predpokladu, že pandémia ustúpi.
„Neistoty sú však obrovské a my sme naozaj len na začiatku procesu, ktorý sa snaží pochopiť plný vplyv krízy na svetové hospodárstvo,“ povedal.
Upozornil tiež, že ak dôjde vo všetkých vyspelých ekonomikách skupiny G7 k zavedeniu ešte rozsiahlejších blokád, môže to mať za následok pokles globálneho HDP, uviedla agentúra Fitch.
Zriedkavý rozsah
Fitch v správe konštatuje, že prerušenie ekonomickej aktivity v Číne, a teraz aj v Taliansku, má rozsah, ktorý je veľmi zriedkavý a dochádza k nemu počas vojenských konfliktov, prírodných katastrof alebo finančných kríz.
Podľa agentúry pri scenári úplnej blokády je tiež možný medzikvartálny pokles globálneho HDP o tri až päť percent.
Fitch dodala, že v tomto roku pravdepodobne dôjde k vyššiemu ako priemernému počtu rozhodnutí o ratingoch v dôsledku negatívneho vplyvu koronavírusu.