Podniky v eurozóne vo februári prevažne odolávali negatívnemu vplyvu šírenia ochorenia spôsobeného novým koronavírusom a ich aktivita rástla najrýchlejšie za šesť mesiacov.
Vo výhľade sú ale firmy skôr pesimistické, najmä kvôli poklesu dopytu zo zahraničia a narušenia dodávateľských reťazcov. Vyplýva to zo správy spoločnosti IHS Markit, ktorá je založená na prieskume medzi nákupnými manažérmi.
Súhrnný index nákupných manažérov (PMI) eurozóny, ktorý je považovaný za spoľahlivý ukazovateľ zdravia ekonomiky, vystúpil na 51,6 bodu z januárových 51,3 bodu. Zostal tak nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast od poklesu.
"Ekonomika eurozóny ukázala odolnosť voči ťažkostiam, ktoré vo februári spôsobilo šírenie koronavírusu. Keď sa ale pozrieme hlbšie do údajov, sú tu signály, že problémy sú ešte len pred nami," uviedol hlavný ekonóm IHS Markit Chris Williamson.
Vývoz tovarov aj služieb teraz klesá vyšším tempom, hlavne kvôli prepadu dopytu, čo súvisí s koronavírusom. Ďalšie oneskorovanie v dodávkach ohrozuje budúcu výrobu, dodal Williamson.
Výsledky naznačujú, že hrubý domáci produkt (HDP) by sa mal v prvom štvrťroku zvýšiť o 0,1 až 0,2 percenta. Williamson ale tiež upozornil, že sú tu jasné riziká spomalenia a oslabenia v tomto mesiaci. Podľa prieskumu agentúry Reuters z minulého mesiaca by ekonomika mohla vykázať rast o 0,2 percenta.
Index pre dominantný sektor služieb sa zvýšil na 52,6 bodu z 52,5 bodu. Zaostal však za rýchlym odhadom, ktorý počítal s rastom na 52,8 bodu. Optimizmus medzi firmami v službách minulý mesiac zoslabol a pomalšie bolo aj najímanie nových zamestnancov.