Dolná komora japonského parlamentu schválila v utorok čiastočnú obchodnú dohodu so Spojenými štátmi, ktorú s Washingtonom uzatvoril japonský premiér Šinzó Abe. V rámci nej sa v budúcom roku zrušia clá na americké agroprodukty, japonské obrábacie stroje a ďalšie tovary. Tokio zároveň dočasne odvrátilo hrozbu zvýšenia ciel na japonské autá a autokomponenty.
Nie je však isté, či sa Japonsku podarí túto otázku úplne vyriešiť. Viacerí analytici spochybňujú vyhlásenia Abeho, že dohoda s USA je výhrou pre obidve strany. Podľa mnohých je to víťazstvo najmä pre amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý ju môže použiť v prezidentských voľbách.
Japonská vláda odhaduje, že predbežná dohoda výrazne podporí japonskú ekonomiku, vychádza však zároveň z toho, že USA zrušia clá na japonské autá a autokomponenty. Bez ich zrušenia budú škrty v rámci celkových amerických ciel na japonské tovary iba zhruba desaťpercentné v porovnaní s optimistickými odhadmi japonskej vlády, uviedli vo svojich prognózach japonský denník Asahi a spoločnosť Mitsubishi UFJ Research and Consulting.
Po ratifikácii dohody, o ktorej ešte musí rozhodnúť horná komora japonského parlamentu, budú mať Japonsko a USA štyri mesiace na ďalšie konzultácie, pričom Trump predbežne uviedol, že chce s Tokiom viesť ďalšie obchodné rokovania. Podľa zdroja z japonskej vlády je tu však riziko, že k hlbším diskusiám nemusí dôjsť, keďže Washington sa momentálne zaujíma najmä o rokovania s Pekingom.
"Nie je isté, či Washington má seriózne záujem o pokračovanie v obchodných rokovaniach," uviedol zdroj. Ako dodal, problémom je aj trvanie diskusií, ak by sa začali aj teraz. "Na dokončenie rokovaní nie je veľa času, keďže sa blížia prezidentské voľby," uviedol.
Podobne ako v prípade Číny, aj pri rokovaniach Japonska a USA sa vyjadrenia jednej a druhej strany v súvislosti s danými sľubmi rozchádzajú. Japonsko uviedlo, že dostalo od USA ubezpečenia, že clá na japonské autá a autokomponenty zrušia a jedinou zostávajúcou otázkou je termín. Washington však túto interpretáciu nepotvrdil. Ako uviedol obchodný splnomocnenec USA Robert Lighthizer, autá do dohody zahrnuté neboli.
Analytici si nie sú istí ani tým, či Trump nakoniec neuplatní svoje hrozby a na japonské autá neuvalí clá na základe článku 232, ktorý mu dáva právomoc zaviesť obmedzenia na dovoz tovarov, ktoré sú považované za ohrozenie národnej bezpečnosti. Abe uviedol, že Trump ho ubezpečil, že sa tak nestane.
Podľa niektorých analytikov však americký prezident môže kedykoľvek zmeniť názor, prípadne nechať Japoncov dlhšie obdobie v neistote. Kritici dohody poukazujú na to, že dáva Trumpovi možnosť veci zdržiavať a vynucovať si na Japonsku ďalšie ústupky.