Francúzsko a Európska únia sú pripravené odpovedať sankciami, ak Spojené štáty v obchodnom spore okolo spoločnosti Airbus odmietnu prijať podanú ruku a zavedú clá. Povedal to dnes francúzsky minister financií Bruno Le Maire.
Američania sú oprávnení zaviesť na dovoz z Európy clá vďaka verdiktu Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
"Ak americká vláda odmietne ruku, ktorú jej podáva Francúzsko a Európska únia, sme pripravení reagovať sankciami," povedal minister. Americké sankcie sú podľa neho hospodárskou a politickou chybou.
Nelegálne dotácie
WTO v stredu povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na tovary z EÚ v hodnote 7,5 miliardy amerických dolárov (6,86 miliardy eur) za nelegálne dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.
Washington ešte v stredu ohlásil nové clá na import produktov z EÚ. Od 18. októbra bude na dovoz lietadiel platiť dodatočné clo vo výške desať percent, na mnohé ďalšie tovary bude platiť clo vo výške 25 percent (na niektoré potraviny a ďalší tovar, ako je francúzske víno, škótska a írska whisky alebo syry).
Hovorca francúzskej vlády Sibeth Ndiayeová v rozhovore s televíziou BFMTV a rozhlasovou stanicou RMC uviedla, že Francúzsko je pripravené zaviesť odvetné opatrenia po konzultácii s EÚ.
"Už niekoľko mesiacov sme Spojeným štátom opakovane hovorili, že je lepšie nájsť umiernenejšie riešenie, než začať obchodný spor," vyhlásila hovorkyňa.
Nepovedala však, akých amerických produktov by sa prípadná odveta mohla dotknúť, pretože podľa nej je zatiaľ EÚ len vo fáze ohrození clami. Spojené štáty sa k zavedeniu ciel ešte len chystajú.
Whisky v ohrození
Španielsky poľnohospodársky zväz COAG dnes varoval, že prípadné zavedenie ciel by sa dotklo španielskych poľnohospodárskych výrobkov za jednu miliardu eur.
"Je úplne nespravodlivé a neprimerané, že vidiek musí platiť za obchodnú vojnu s Európskou úniou, ktorá nemá so španielskym vidiekom nič spoločné," vyhlásil generálny tajomník COAG Miguel Blanco.
Hrozbu ciel dnes kritizoval tiež zväz škótskej whisky, podľa ktorého by zavedenie 25 percentných ciel poškodilo odvetvie, pracovné miesta a investície. Spojené štáty sú najväčším trhom pre škótsku whisky, vlani sa tam vyviezla whisky za viac ako jednu miliardu libier (1,12 miliardy eur).
Zväz upozornil, že hoci sa spor týkal subvencií leteckého priemyslu, predstavuje whisky viac ako polovicu z celkovej hodnoty britských produktov na americkom zozname ciel, uviedla agentúra Reuters.
"Európska únia bude musieť reagovať, a po tom, ako dostane súhlas Svetovej obchodnej organizácie, zrejme takisto uvalí trestné clá," povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas pre mediálnu skupinu Funke.
Maas neskôr na Twitteri použil rovnakú formuláciu a dodal: "Európa je v tejto otázke jednotná. Sme pripravení rokovať o spoločných pravidlách pre podporu v oblasti leteckého priemyslu. Ešte sa môžeme vyhnúť ďalším škodám."
Nemecký minister financií Olaf Scholz vo štvrtok uviedol, že Európa by mala zareagovať opatrne, keďže obchodné konflikty v globalizovanom svete nie sú v nikoho záujme.