Ministri financií Európskej únie sa v noci na dnes v Luxemburgu nezhodli na tom, ako a z akých zdrojov by mal byť v budúcnosti napĺňaný rozpočtový nástroj eurozóny.
Dohodli základné obrysy tohto nástroja a tému tak opäť na stôl dostanú premiéri a prezidenti členských štátov za týždeň v Bruseli na summite EÚ. Novinárom to na rannej tlačovej konferencii povedal Mario Centeno, šéf euroskupiny, teda stretnutí ministrov financií krajín, ktoré používajú euro.
"Posilnenie eura je skutočne téma, kvôli ktorej v noci nespíme," uviedol Centeno, ktorý na summite budúci týždeň predloží zhrnutie doterajších predstáv.
Ministri sa podľa neho zhodli na základnom rámci nástroja, vrátane toho, že by mal pomôcť posilňovať konkurencieschopnosť a zbližovanie ekonomík eurozóny a podporiť ich odolnosť a rast.
Euroskupina a vrcholné schôdzky krajín eurozóny budú zohrávať kľúčovú úlohu pri definovaní priorít, teda toho, na čo budú môcť byť peniaze z nástroja použité. Centeno spomenul podporu štrukturálnych reforiem aj verejné investície pri dodržaní stanovených podmienok, vrátane úrovne spolufinancovania.
V "rozpočtovom nástroji pre konvergenciu a konkurencieschopnosť" eurozóny sa vyvinula diskusia o samostatnom rozpočte pre eurozónu, ktorého vznik si predstavoval napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron. Vlani dal summit EÚ ministrom financií za úlohu, aby prácu na jeho podobe posunuli.
"Ak hovoríme o rozpočte, je dôležitá jeho výška a o tom rozhodnú lídri neskôr v tomto roku," uviedol šéf euroskupiny. Debata o veľkosti nástroja sa totiž má viesť v rámci širšej diskusie o podobe budúceho viacročného rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027.
Postoj Českej republiky
Pre Českú republiku je dôležité, aby vznik pre eurozónu špecializovaného rozpočtového nástroja neznížil rozpočet Únie v iných oblastiach, povedala to dnes česká ministerka financií Alena Schillerová.
Spomenula predovšetkým fondy súdržnosti a tiež spoločnú poľnohospodársku politiku. "To je náš postoj, zvyšok je ale samozrejme v prvom rade na krajinách eurozóny," dodala.
Najlepšia možná dohoda
Komisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici zdôraznil "symbolický význam" nočnej dohody, aj keď práca podľa neho ešte nie je na konci. "Teraz máme obrysy rozpočtového nástroja," povedal. Osobne si predstavuje v budúcnosti samostatný rozpočet eurozóny, kontrolovaný europarlamentom, a existenciu "ministra financií" eurozóny.
V súčasnej situácii - keď niektoré štáty boli pôvodne proti existencii rozpočtu eurozóny - je podľa Moscoviciho dohoda tá najlepšia, akú bolo možné dosiahnuť.
"Otvorili sme dvere," dodal s tým, že nástroj pre eurozónu by mal mať v budúcnosti aj stabilizačnú funkciu, teda schopnosť pomáhať krajinám riešiť prípadné hospodárske otrasy.
Súčasťou summitu EÚ budúci týždeň budú v piatok dopoludnia práve rokovania "summitu eurozóny", ako obvykle tiež za účasti prezidentov a premiérov krajín, ktoré spoločnú európsku menu nepoužívajú.
Celonočné rokovania ministrov financií skončilo až po 4:30 ráno, uviedol v noci na twitteri Centenov hovorca Luis Rego. Ministri tak rokovali asi 15 hodín, debaty euroskupiny o prehlbovaní hospodárskej a menovej únie sa zúčastnili aj ministri financií ostatných krajín EÚ.