Krajiny s obrovským dlhom, spomaľovanie rastu v Nemecku či neposlušnosť a nevôľa spolupracovať zo strany Talianska. To je iba niekoľko vecí, ktoré ohrozujú európsku menovú úniu a ukazujú, že aj keď sa euro stalo dôležitou medzinárodnou menou, jeho úspech stále nie je zaručený. Ako totiž na otváracom HNClube o 10 rokoch eura upozornil guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, spoločná mena bola od začiatku predovšetkým politickým projektom. A to spôsobilo, že dodnes stojí na jednej nohe.
Ako totiž spresnil, rozhodnutie o vzniku menovej únie „nebolo ekonomické, nepredchádzali mu dostatočné ekonomické analýzy a nevzniklo ako komplexný projekt“. Pripustil to aj predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko, ktorý Národnej banke šéfoval v čase, keď sme prijímali euro. To, že príprava na euro ako také nebola dokonalá, sa naplno ukázalo, keď v roku 2008 prišla kríza. Autori projektu totiž akoby ani nepočítali s tým, že by niekedy nejaká kríza mohla prísť, a neexistovali mechanizmy, ktoré by ju pomohli zvládnuť, prípadne jej predísť.
Prepad ekonomiky v roku 2008 ukázal, že kým menová politika je v rámci eurozóny centralizovaná a má ju pevne v rukách Európska centrálna banka, hospodárskej politike výrazne chýba koordinácia a spoločné pravidlá. V roku 2012 takmer všetky č...
Zostáva vám 85% na dočítanie.