Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev v slávnostne uviedli do prevádzky medzinárodný Transanatolský plynovod (TANAP, Trans Anatolian Natural Gaz Pipeline).
Na ceremónii sa zúčastnili aj prezidenti Srbska, Ukrajiny, a cyperských Turkov, viacerí ministri, predstavitelia energetických spoločností a mnohí ďalší hostia.
"Projekt je výsledkom úzkej mierovej spolupráce Turecka a Azerbajdžanu. Krajiny, cez ktoré prechádza, zohrali tiež kľúčovú úlohu. Vďaka tomuto projektu sa bude plyn z Azerbajdžanu prvýkrát dopravovať do Európy," povedal turecký prezident v prejave.
Erdogan podľa agentúry Reuters dodal, že plynovod výrazne prispeje k mieru a stabilite v regióne. Vyjadril poďakovanie Spojeným štátom a EÚ, že tento projekt podporili.
TANAP je od náleziska zemného plynu Shah Deniz-2 v Azerbajdžane po turecko-grécku hranicu dlhý 1850 kilometrov.
Na produktovode má azerbajdžanská spoločnosť SOCAR vlastnícky podiel 51 percent, turecká firma BOTAS 30 percent, britský koncern BP 12 percent a turecký SOCAR 7 percent.
Realizácia projektu stála 8,5 miliardy USD (7,21 miliardy eur). Jeho ročná kapacita je 16 miliárd kubických metrov plynu. Z nich bude Turecko odoberať ročne šesť miliárd kubíkov a zvyšok bude smerovať do Európy. Do Európy bude pokračovať aj cez Grécko a Albánsko do južného Talianska. Cez morskú úžinu medzi Albánskom a Talianskom povedie po morskom dne.
Predpokladá sa, že sa táto časť plynovodu uvedie do prevádzky v roku 2020.
Plynovod TANAP, ktorý obchádza Rusko, nie je ešte dokončený. V nasledujúcich rokoch sa rozšíri o dve línie a jeho ročný prepravný výkon vzrastie na viac ako trojnásobok.