Objem priemyselných zákaziek v Nemecku klesol v apríli už štvrtý mesiac za sebou. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa znížil o 2,5 percenta, analytici pritom čakali nárast o 0,8 percenta.
Nemecký štatistický úrad vo svojich dnes zverejnených údajoch navyše upravil smerom nahor aj údaj o marcovom poklese. Ten sa ukázal byť výraznejší, predstavoval 1,1 percenta, nie pôvodne udávaných 0,9 percenta.
Časť analytikov oslovených agentúrou DPA hovorí o znepokojivom trende a "studenej sprche" pre nemecký priemysel. Nepretržitý pokles objemu priemyselných objednávok od začiatku roka dávajú do súvislosti s celkovým horším vývojom hospodárstva za obdobie od januára do marca.
V apríli sa výrazne znížil domáci dopyt, v porovnaní s tretím mesiacom roka kleslol o 4,8 percenta. Zahraničný dopyt po nemeckých priemyselných výrobkov klesol o 0,8 percenta.
"Vývoj nevyzerá dobre," povedal agentúre DPA ekonóm VP Bank Thomas Gitzel. Príčinu slabého prísunu zákaziek vidí v debatách o zavádzaní ciel. "Firmy v eurozóne zrejme zneisteli," dodal. Objem zákaziek z krajín platiacich eurom sa v apríli znížil o 9,9 percenta, teda takmer dvojnásobne oproti zvyšku sveta.
Iní analytici sú však menej kritickí, hovoria len o prechodnom období. Ekonóm Stefan Kipar z banky BayernLB je naďalej presvedčený, že nemecký boom bude pokračovať, "ak predsa len neeskaluje globálny obchodný konflikt."