Problémy čínskej skupiny CEFC, ktorá si na svoju expanziu do Európy vybrala Prahu, sa čiastočným zoštátnením cez vstup investorskej CITIC Group pod kontrolou vlády z Pekingu nekončia. Firmu totiž ťaží obrí 450 miliónový úver od česko-slovenskej finančnej skupiny J&T. Debaty okolo jeho splatnosti sa pritom ťahajú od marca tohto roka.
K dohode nedošlo ani s novým 49-percentným akcionárom CITIC Group. Finančníci zoskupení okolo Jozefa Tkáča a Ivana Jakaboviča preto spory s európskou pobočkou priemyselného gigantu z Čínu riešia prevzatím kontroly nad spoločnosťou.
Vymenili predstavenstvo
„J&T Private Investments k tomuto kroku pristupuje z dôvodu neplnenia záväzkov zo strany CEFC. Napriek verejným prehláseniam čelných predstaviteľov CEFC nedošlo k úhrade v deklarovanom termíne. V posledných dňoch spoločnosť naviac získala informácie, že CEFC začala podnikať opatrenia, ktorými bránila veriteľom vo výkone ich práv,“ uvádza hovorca J&T Private Investments Petr Málek.
Skupina J&T odvolala jej celé predstavenstvo vrátane bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka či niekdajšej šéfky Slovenskej pošty Marcely Hrdej. Do firmy následne dosadila vlastný krízový manažment.
Nové predstavenstvo na čele s Petrom Kubíkom a Dušanom Palcrom má zaistiť stabilitu všetkých súčastí CEFC Europe a vytvoriť tak podmienky pre ďalšie rokovania veriteľov s čínskou CITIC Group.
Číňania sa bránia
CEFC China označila zmeny v CEFC Europe za pokus J&T o nepriateľské prevzatie firmy a jej aktív v Česku. Je tiež pripravená proti J & T podniknúť právne kroky. Z vyhlásenia CEFC China vyplýva, že neuznáva zmeny v predstavenstve CEFC Europe, pri ktorých prišiel Tvrdík o funkciu, počíta však so splatením záväzkov voči J&T.
"Pred pokusom o nepriateľské prevzatie kontroly nad CEFC Europe skupina J&T už vedela, že na účet CITIC Group vedený v banke v Českej republike bola 17. mája 2018 pripísaná čiastka prevyšujúca všetky záväzky CEFC vyčíslené zo strany skupiny J&T, a bola informovaná o pripravenosti CITIC group v stanovenom termíne záväzky CEFC splatiť," uviedla spoločnosť v piatkovom vyhlásení.
Všetko splatia
Podľa Tvrdíka odoslal čínsky konglomerát CITIC Group na účet ČSOB Praha 475 miliónov eur.
"Aj napriek tomuto, úplne nepochopiteľnému a protiprávnemu kroku zo strany skupiny J&T, legitímne predstavenstvo CEFC Europe robí všetky kroky potrebné na zabezpečenie riadneho chodu spoločnosti a svojich aktív, vrátane krokov vedúcich k okamžitému splateniu všetkých záväzkov voči skupine J&T," dodala spoločnosť.
Chystajú audit
Česko-slovenskí finančníci sa pritom chystajú na finančný a právny audit manažérsky ovládnutej spoločnosti. Česká odnož čínskeho kongolomerátu za úver od J&T ručí svojimi nehnuteľnosťami – budovou bývalej Živnobanky v centre Prahy, kancelárskym komplexom Florentinum, ktorý kúpila od skupiny Penta či futbalovou Slaviou.
CEFC Group v Česku posledné dva roky nakupovala aktíva v rýchlom tempe. Od horehronskej železiarenskej skupiny ŽP Group Vladimíra Sotáka kúpila české strojárne Žďas. Medzi jej ďalšie akvizície patrí pivovarnícka skupina Lobkowicz Group či letecká spoločnosť Travel Service.
Z veľkého obchodu zišlo
Jej najvýznamnejšou investíciou bol vstup do skupiny J&T, v ktorej vlastní necelých desať percent. Podiel pritom mala zvýšiť až na konečných 50 percent. Transakcia sa odhadovala na necelú miliardu eur.
Z obchodu pritom zišlo iba nedávno po tom, čo sa v médiách objavili informácie o vyšetrovaní jej šéfa Jie Ťien-minga. Poradca českého prezidenta Miloša Zemena sa najskôr z očí verejnosti nenápadne vytratil. Neskôr čínske úrady potvrdili, že ho podozrievajú z ekonomickej trestnej činnosti.