Politický spor medzi Srbskom a Kosovom, ktorý spôsobil nerovnováhu v tamojších elektrických prenosových sústavách, vyvolal "dominový efekt" v sieti pokrývajúcej 25 európskych krajín od Portugalska až po Grécko či Poľsko.
Výsledný pokles frekvencie striedavého prúdu sa prejavil meškaním niektorých elektronických hodín, čo mohlo pomýliť milióny Európanov, uviedla v stredu agentúra AP.
Have you noticed your clock running late? ! The Continental European Power System is experiencing a continuous system #frequency deviation from the mean value of 50 Hz since mid-January 2018. Why is this happening? Read ENTSO-E press release: https://t.co/6oroH2haNW pic.twitter.com/LnQygS6kvg
— ENTSO-E (@ENTSO_E) 7. marca 2018
"Keďže je európska sústava vzájomne prepojená... frekvencia mierne poklesne, pokiaľ je niekde nerovnováha," uviedla citovaná hovorkyňa Európskej siete prevádzkovateľov elektrických prenosových sústav (ENTSO-E) Claire Camusová.
V samostatnom vyhlásení táto organizácia so sídlom v Bruseli upozornila, že spomínané "vychýlenie priemernej frekvencie, k akému v synchrónnej oblasti Kontinentálna Európa podobným spôsobom ešte nikdy nedošlo, musí byť odstránené".
Zmena frekvencie oproti štandardným 50 hertzom bola dostatočne veľká na to, aby spôsobila od polovice januára približne šesťminútové meškanie elektronických hodín, ktorých oscilátor využíva namiesto vstavaného kryštálu striedavé napätie z elektrickej siete. Ide prevažne o rádiobudíky, hodiny vstavané do kuchynských elektrospotrebičov alebo hodiny využívané na riadenie vykurovacích systémov.
Kosovo-Serbia imbalance 'impacting European system frequency', according to @ENTSO_E:
— Platts Power (@PlattsPower) 6. marca 2018
* Serbia failing to balance Kosovo grid
* 113 GWh of missing #energy since mid-Jan
* Political fix needed to end deviations
Henry Edwardes-Evans reports: https://t.co/eHYrtC5C0C pic.twitter.com/aVSy8Wav3q
Organizácia ENTSO-E uviedla, že pracuje na technickom riešení, ktoré by mohlo vrátiť systém do normálu v priebehu "niekoľkých týždňov", zároveň však vyzvala európske orgány a vlády, aby riešili politický problém, ktorý tvorí jadro problému.
"Je to za hranicami technického sveta. Teraz je potrebná dohoda medzi Srbskom a Kosovom ohľadne tohto nedostatku energie v kosovskej sústave," vysvetlila hovorkyňa.
Nezhody medzi Belehradom a Kosovom, ktoré jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska, sú prejavom širšieho sporu, pretrvávajúceho už takmer 20 rokov. Od konca vojny v roku 1999 totiž severné časti Kosova, kde prevažujú Srbi, neplatia vláde v Prištine za spotrebúvanú elektrinu. Riešením mala byť dohoda z roku 2015, jej uplatnenie však podľa AP zablokovalo Srbsko.