Neochota Spojených štátov zrušiť všetky sankcie voči Iránu predstavuje hlavnú brzdu v rokovaniach o obnovení platnosti medzinárodnej jadrovej dohody z roku 2015.
Vyhlásil to dnes nemenovaný vysokopostavený zástupca iránskej diplomacie, ktorého citovali iránske médiá. Nové kolo nepriamych rokovaní medzi Iránom a Spojenými štátmi, ktoré sa konalo vo Viedni, skončilo v piatok.
Pokračovať by malo budúci týždeň, zástupcovia západných krajín však už teraz neskrývajú svoje zdesenie nad rozsiahlymi a nerealistickými požiadavkami Teheránu, uviedla agentúra Reuters.
"Teraz je jasné, že neochota Washingtonu vzdať sa sankcií predstavuje hlavnú výzvu pre pokrok v rozhovoroch," citovala agentúra Tasním iránskeho činiteľa.
"Domnievame sa, že dohoda bude na dosah, keď americká vláda prestane so svojou kampaňou plnou nátlaku a keď zástupcovia Európy v rozhovoroch prejavia skutočnú flexibilitu a politickú vôľu," dodal tento zdroj.
Viedenské rozhovory sa týkajú dohody označovanej ako JCPOA. Irán jej podpisom s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady a Nemeckom dosiahol zrušenie medzinárodných sankcií výmenou za utlmenie svojich jadrových aktivít.
USA ale od dohody pred troma rokmi odstúpili a svoje protiiránske sankcie obnovili. Irán záväzky z JCPOA nedodržiava od roku 2019.
Rokovania o záchrane dohody začali vo Viedni tento rok v apríli, boli ale v júni odložené po tom, čo konzervatívec Ebráhim Raísí vyhral iránske prezidentské voľby.
JCPOA bola vyrokovaná v čase funkčného obdobia umiernenejšieho Hasana Rúháního. Rozhovory boli obnovené tento týždeň po päťmesačnej pauze.