Británia investovala viac ako jednu miliardu libier do plynulého prechodu tovaru cez novú hranicu po Brexite.
Ani táto investícia však nedokázala zabrániť prepadu obchodu s Európskou úniou, ktorá je jej najväčším obchodným partnerom, uviedla agentúra Bloomberg.
Zatiaľ samé negatíva
Investovaná čiastka zodpovedá približne tretine sumy, ktorú vláda Borisa Johnsona plánuje v nasledujúcich troch rokoch vynaložiť na nové nemocnice.
Zahŕňa doterajšie náklady na hraničné zariadenia, pomoc firmám pri prispôsobovaní sa novej situácii a financovanie podnikov v Severnom Írsku, vyplýva zo správy britského Národného kontrolného úradu.
Obchod Británie s Úniou v druhom štvrťroku tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2018 podľa Kontrolného úradu klesol o 15 percent.
Podniky sa museli od odchodu Británie z jednotného trhu a colnej únie s Európskou úniou stretávať s novou byrokraciou, vypĺňajú dodatočné formuláre a najímajú si colných agentov na vybavovanie ďalších úkonov.
Zatiaľ sa odchod nevypláca
Údaje zrejme zvýšia tlak na Johnsona, aby ukázal výhody odchodu z Únie po tom, čo sa jeho vláda rozhodla zriadiť nové bariéry obchodu, aby zabezpečila maximálny odstup od Únie po Brexite.
Johnson opakovane tvrdil, že získanie úplnej obchodnej slobody bude cennejšie, než zotrvanie v blízkosti Európskej únii, pretože umožní Británii využiť ďalšie globálne príležitosti. Podľa Národného kontrolného úradu však v sledovanom období vzrástol obchod Británie so zvyškom sveta iba o jedno percento.
Od úplného odchodu z Únie v januári minulého roka Británia zatiaľ neuzavrela obchodnú dohodu s nejakým partnerom, s ktorým nemala dohodu už ako člen bloku.
Predbežné rámcové dohody, nie však konečné právne texty, má zatiaľ Británia s Austráliou a Novým Zélandom. Podľa hodnotenia vplyvu samotnou vládou budú prínosy týchto dohôd rádovo menšie, než ekonomické škody spôsobené odchodom z Európskej únie.
Britská byrokracia v praxi
Británia sa tiež usiluje o pripojenie ku Komplexnej a progresívnej dohode pre transpacifické partnerstvo. Členstvo by podľa odhadov mohlo zvýšiť v najbližších 15 rokoch ekonomiku krajiny o 0,08 percenta. Rokovania o obchodnej dohode s USA sa zastavili.
Náklady Británie na hraniciach sa ďalej zvýšia, pretože krajina ešte musí plne zaviesť svoje pobrexitové plány. Úplné kontroly tovaru prichádzajúceho z Únie boli odložené na júl 2022, čo Kontrolný úrad kritizuje, pretože to podľa neho znevýhodňuje britské firmy a vystavuje krajinu pašovaniu.
Ukážkou byrokratickej záťaže, s ktorou sa britskí obchodníci od Brexitu stretávajú, je to, že firmy museli za január až august podať vládnemu daňovému úradu 48 miliónov plných alebo zjednodušených colných vyhlásení pre obchod s krajinami v Európskej únie aj mimo nej.
Za celý rok 2020 to bolo 44 miliónov. Obe obdobia boli ovplyvnené pandémiou. Každé z týchto vyhlásení stálo približne 30 libier, čo firmám obchodujúcim medzi Britániou a EÚ spôsobilo miliardové náklady.