Konzorcium firiem Penta Real Estate, Kaprain Group a Sekyra Group kúpilo od Vysokej školy chemicko - technologickej v Prahe pozemky v západnej časti Víťazného námestia v Prahe 6 za sumu tesne prevyšujúcu jednu miliardu korún (približne 40 miliónov eur).
Celkom získalo 20 122 metrov štvorcových, teda prevažnú časť stavebnej plochy v takzvanom štvrtom kvadrante Víťazného námestia medzi ulicami Európska a Juhoslovanských partizánov. Penta to uviedla v tlačovej správe.
Chcú stavať kancelárie a obchody
Konzorcium developerov chce na pozemkoch postaviť najmä kancelárie a obchody, časť využije aj pre byty. "Je to jednoznačne jedno z najzaujímavejších miest v Prahe, na koncepcii polyfunkčnej zástavby s dostatkom zelene a verejného priestoru vypíšeme medzinárodnú súťaž. Praha je sama o sebe pre architektov príťažlivá, v prípade dostavby Víťazného námestia môžeme čakať skutočné svetové esá," uviedol riaditeľ komerčnej výstavby Penty Real Estate Pavel Streblov.
Medzinárodnú súťaž plánujú developeri vypísať počas jedného roka, realizáciu potom predpokladajú do roku 2028. Dostavbou tejto časti Víťazného námestia sa podľa tlačovej správy naplní urbanistický koncept, ako ho navrhol v 20. rokoch minulého storočia architekt Antonín Engel ako súčasť nového riešenia severozápadného mesta.
So zástavbou tohto územia počíta dlhodobo aj územný plán Prahy, aj víťazný návrh architektonickej súťaže na urbanistické a dopravné riešenie Víťazného námestia, ktorú v roku 2018 organizoval Inštitút plánovania a rozvoja hlavného mesta Prahy, rešpektuje Engelov zámer.
Peniaze využijú na inovácie
Vysoká škola chce podľa tlačovej správy financie získané z predaja časti svojich pozemkov využiť na stavbu novej univerzitnej budovy s výukovými priestormi a dôstojným zázemím pre študentov aj akademikov.
Škola, ktorá dlhodobo bojuje s nedostatkom priestorov, bude môcť doplniť aj chýbajúce laboratóriá, nevyhnutné pre medzinárodnú vedeckú spoluprácu.
"Súčasťou dlhodobej vízie a poslania školy je podpora nadaných študentov a príprava špičkových expertov, ktorí pomáhajú našej spoločnosti riešiť zásadné problémy dneška, ako je napríklad sucho, nové zdroje energie alebo bezpečnosť potravín a liečiv. Nová univerzitná budova je nutným predpokladom, aby sme túto úlohu mohli plniť aj do budúcnosti,“ dodal rektor vysokej školy Praha Pavel Matějka.
Od roku 1997 sa viedli rokovania a ČVUT so zahraničným investorom. Na základe rozhodnutia ministerstva školstva sa vlastníkom pozemkov na Víťaznom námestí v roku 2001 stala VŠCHT. Plánovaný projekt sa nakoniec nerealizoval.