Lídri na summite veľkých svetových ekonomík skupiny G20 podporia dohodu o zavedení globálnej minimálnej dane, nadnárodné podniky majú od roku 2023 platiť sadzbu vo výške najmenej 15 percent.
Vyplýva z návrhu záverov stretnutia, z ktorých cituje agentúra Reuters. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) odhaduje, že vďaka minimálnej dani získajú štáty ako celok dodatočné daňové príjmy v hodnote okolo 150 miliárd dolárov ročne.
Závery summitu sa budú formálne schvaľovať v nedeľu. Dohodu o globálnej minimálnej dani ohlásila OECD začiatkom októbra.
Zmenu daňového systému po štyroch rokoch rokovaní schválilo 136 krajín a jurisdikcií, ktoré vytvárajú viac ako 90 percent globálneho hrubého domáceho produktu (HDP).
Ministri financií a šéfovia centrálnych bánk krajín G20 dohodu schválili pred dvoma týždňami. Nové pravidlá majú pomôcť v boji proti daňovým rajom, a mnohí preto zmenu daňového systému označujú za prelomovú.
"Súčasťou dnešnej dohody krajín skupiny G20 bude aj podpora novej podoby zdanenia technologických obrov, najmä amerických spoločností. Tie by mali v budúcnosti svoje dane odvádzať tam, kde sú činné, nie tam, kde formálne vykazujú svoje zisky, čo sú často opäť krajiny typu Írska alebo iné daňové raje," uviedol ekonóm a člen Národnej ekonomickej rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.