48 percent Európanov v 13 európskych krajinách, ktorí nie sú vlastníkmi domov, sa vzdalo nádeje, že si ju raz kúpi. Najväčšími pesimistami sú Briti a Nemci, zistila štúdia holandskej banky ING. 65 percent oslovených pritom považuje vlastníctvo domu za symbol úspechu.
"Väčšina ľudí si chce zaobstarať dom. Ale mnohí sa zmierili s tým, že si ho pravdepodobne nekúpia," povedal agentúre Reuters analytik Ian Bright z ING. "Keď to porovnáte s našimi zisteniami, že so svojou bytovou situáciou je spokojných vyššie percento vlastníkov ako nájomníkov, zdá sa, že viac ľudí bude v budúcnosti pociťovať neuveriteľnú frustráciu," dodal.
Drahé Nemecko
Rebríček tých, pre ktorých je vlastníctvo domu znamením úspechu, vedú so 72 percentami Poliaci, nasledovaní Turkami a Rumunmi (zhodne po 70 percent). Najmenšie nádeje si na kúpu domu robia obyvatelia Británie a Nemecka, neverí v ňu 56 percent opýtaných v oboch krajinách.
V Nemecku, ktoré bývalo v porovnaní s inými európskymi štátmi pomerne lacnou krajinou, sa ceny domov v posledných rokoch prudko zvýšili. V mestách ako Berlín, Hamburg, Mníchov a Frankfurt nad Mohanom vzrástli ceny nehnuteľností od roku 2010 v priemere o viac ako 60 percent. Čiastočne to svojou politikou nízkych úrokov, ktoré motivovali domácnosti k branie úverov, spôsobila Európska centrálna banka (ECB).
Zlosť Európanov
Ceny domov v Británii boli už dlho mimo dosahu mnohých Britov. A aj napriek neistote okolo brexitu sa ich rast v októbri opäť zrýchlil. Najväčšími optimistami sa ukázali byť Turci a Rumuni. Len 29 percent tureckých respondentov a 31 percent oslovených v Rumunsku nedúfa, že si bude môcť dovoliť kúpu domu.
Výsledky početných európskych národných volieb a britské referendum o vystúpení krajiny z Európskej únie obnažili zlosť voličov na viditeľne rastúcou priepasťou medzi majetnými a nemajetným. Nemci tento rok poslali prvýkrát po 50 rokoch do Spolkového snemu ultrapravicovú stranu AFD, komentovala výsledky štúdia, ktorá sa nezaoberala politikou, agentúra Reuters.