Ich preferencie v predvolebných prieskumoch desili všetky štandardné nemecké politické strany. Vyčítali im nacionalizmu, pravicový populizmus či dokonca príklon k ultrapravici a neonacizmu. Alternatíva pre Nemecko všetky tieto obvinenia odmieta. Tvrdí, že v jej prípade o žiadny populizmus nejde a ponúka plnohodnotný program. Napriek týmto ubezpečeniam to bol práve odmietavý postoj voči prílivu utečencov do Nemecka, ktorý Alternatíve priniesol vstup do Bundestagu. V nedeľňajších parlamentných voľbách získala takmer 13 percent hlasov.
Prečítajte si, čo sa od parlamentnej Alternatívy pre nemecko dá očakávať a či skutočne predstavuje hrozbu pre Európsku úniu.
1. Kde sa vôbec Alternatíva pre Nemecko vzala?
Ide o pomerne novú politickú stranu, ktorá sa na scéne objavila vo februári 2013. Od svojho vzniku sa prezentovala ako tvrdo euroskeptická a národne konzervatívna. Ostro útočila na tradičné strany ako Kresťansko-demokratická únia kancelárky Angely Merkelovej či Sociálnodemokratická strana Nemecka.
Alternatíva pre Nemecko šokovala už počas svojej prvej účasti na parlamentných voľbách. V hlasovaní na jeseň 2013 síce brány Bundestagu neprekročila. Zostala však tesne pred nimi. Zisk 4,7 percenta bol napriek tomu považovaný za obrovský úspech a zdvihnutý varovný prst vládnym stranám.
V ďalších hlasovaniach na rôznych však už alternatívci svoje zisky zvyšovali. Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 získali sedem poslaneckých kresiel. Nasledovali hlasovania do snemov jednotlivých nemeckých spolkových krajín. Alternatíva postupne vstupovala do krajinských parlamentov v Sasku, Brandenbursku, Durínsku, Porýní-Falcku, Bádensku-Württembersku, Sasku-Anhaltsku a Meklenbursku-Pr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.